CUPRA, Cenevre Otomobil Fuarına dolu dolu geliyor!

0
921

Evet doğru okudunuz SEAT değil CUPRA…

Bildiğiniz üzere Cupra, geçtiğimiz aylarda sessiz sedasız bir şekilde SEAT’dan bağımsız bir marka haline geldiğini duyurmuştu. Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarında ilk defa boy gösterecek olan marka, etkinliğe karşı hummalı bir çalışma yürütüyor ve aynı zamanda tanıtacağı modelleri yavaş yavaş açığa çıkarıyor.

Cupra Ateca; SEAT’dan bağımsızlığını ilan eden markanın tanıtılan ilk seri üretim aracı Cupra Ateca, 2.0 litre hacmi, 300 beygiri ve “Haldex 5” dört çeker sistemi ile birlikte ateşli SUV’lar klasmanına hızlı bir giriş yapıyor. Sahip olduğu 7-İleri DSG şanzıman ile birlikte 5.4 saniyelik 0-100 Km/h hızlanma derecesi ile hızlı babaların aklını çelmeye çalışacak modelin fiyatları henüz netlik kazanmış değil. Standart Ateca’ya göre oldukça agresif bir body-kit’e ve iç mekan detaylarına sahip olan aracın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi dijital gösterge ekranına sahip olması olarak görünüyor. Standart olarak “Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road ve CUPRA” olarak adlandırılan sürüş modlarına sahip olacak aracın 2019 ortasında “Performance Pack” adı altında yeni bir donanım paketi piyasaya sürülecek. Markadan gelen ilk açıklamalara göre ise bu paket Brembo frenleri, spor kova koltukları ve karbon detayları barındıracak.

Cupra Ibıza; Birkaç gün önce fotoğrafları sızdırılan modele dair marka tarafından ilk açıklamalar geldi. Modelin Cenevre Otomobil Fuarında konsept olarak tanıtılacağını açıklayan CUPRA, biz otomobil severlere şimdilik araç hakkında daha fazla detay vermekten kaçınıyor fakat söylenenlere göre ateşli hatch, kuzeni Polo GTI’da kullanılan 2.0 litre hacme ve 197 beygir güce sahip olan ünite ile birlikte yıl sonuna doğru üretilmeye başlanacak.

Hybrid ve Plug-In Hybrid; Performans modellerine odaklanacak olan bir oluşumun haberinde bu iki terimi duyuyor olmak çoğunuza garip gelebilir fakat markaya yakın kaynakların edindiği bilgiye göre beklenenin aksine Cupra, alt markası olduğu SEAT’dan daha önce elektrikli modelleri piyasaya sürecek.

Ceyhun’un Yorumu;

Geçtiğimiz aylarda sürpriz bir kararla bağımsız hale gelen CUPRA bence AMG’nin yapması gereken hamleyi yaptı. Farklı bir marka haline gelip özerk modeller üretmek ve müşterilere çok daha farklı bir hizmet sunmak bu tarz markaların en önemli unsurlarının başında geldiğine inanıyorum. Fotoğrafları sızdırılan Cupra Ibıza modelinin Cenevre’de konsept olarak tanıtılacak olması garibime gelirken SEAT’ın elektrikli modellerinin ilk defa bu marka ile yollara çıkacak olması hem markayı öne taşıyacaktır hemde VAG Grubunun bütçe dostu hızlı cereyanlılarını kısa süre içinde görmemizi sağlayacaktır diye düşünüyorum. Yolun açık olsun CUPRA :).

Bağımsızlığını ilan eden CUPRA hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here