Geleceğin Klasiği: Peugeot 406 Coupe

0
3872

Ülkemizde kıymeti pek bilinmeyen bu “Fransız Ferrari’sini” gelin mercek altına alalım…

Herkese merhabalar. Bu haftaki köşe yazımda sizlere oldukça ilginç bir tarihi olan 406 Coupe’den bahsedeceğim. Şimdiden iyi okumalar.

Tasarım:

406 Coupe, Peugeot tarafından Andrea Pininfarina’ya sadece tasarlaması için değil aynı zamanda geliştirip üretmesi için verilen bir projedir. Aracın tasarımına 1992 yılında başlandı ve yaklaşık 3 yıl boyunca bu işlem devam etti. Aslında bu durum normal gibi gözükse de 90’larda üretilen çoğu aracın tasarımının ortalama 1 yıl içerisinde tamamlandığını düşünürsek Andrea Pininfarina’nın bütün duygularını ve tecrübelerini bu araca aktardığının çıkarımını yapabiliriz. 406 Coupe, biz otomobil severlere armağan edildiği 1996 Paris Motor Show’dan bu yana yaklaşık 22 yılı devirmiş olmasına rağmen bana göre hala güncel ve çekici duran nadir otomobillerden biridir.

“Sportif ve ince hatların domine ettiği tasarım, 406 Coupe’yi 0.26cd ile döneminin en aerodinamik otomobillerinden yapmıştı”

Bir rivayete göre 406 Coupe’nin tasarımı o yıllarda geliştirilen bir Ferrari modeli için uygun görülmüştü fakat belli olmayan sebeplerden dolayı modelin üretiminden vazgeçilince tasarım biraz daha yumuşatılarak Fransız Ferrari’si doğmuş oldu.

Üretim:

Bütün 406 Coupe’lerin üretimi ve montajı İtalya, Turin’de bulunan San Giorgio Pininfarina fabrikasında gerçekleştiği için üretim kodları “U5” olarak karşımıza çıkar. Pininfarina, otomobilin bütün üretim sürecini kendisi yakından takip ettiği için benimsemiş olduğu “Pininfarina Sports Car Quality” ilkesi sayesinde araç, o dönemlerde satılan Peugeot modellerinden çok daha kaliteliydi ve buna bağlı olarak sadece 107.633 adet 406 Coupe üretildi. Üretilen araçların test sürüşleri ise Ferrari modellerinin de denendiği Pininfarina’nın özel pistinde gerçekleştirilmiştir.

Pininfarina, 1999 yılında tanıtılmış olan Ferrari 360 Modena’da 406 Coupe ile aynı mimariyi kullanmıştır. Bu sebepten dolayı yapılan birçok Ferrari 360 Modena replikalarında 406 Coupe baz alınıyor.

Motorlar:

406 Coupe ülkemize üç farklı motor seçeneği ile ithal edildi. Bunlar 2.0 168 beygir, 2.2 HDi 136 beygir ve 3.0 V6 210 beygir olarak karşımıza çıkıyor. İngiliz kritiklere ve 406 Coupe sahiplerine göre 3.0 V6 210 beygir olan ünite haricindeki diğer seçenekler aracın sportif karakteri karşısında oldukça zayıf kalıyormuş. Aslında 3.0 V6 ünitenin 7.8 saniyelik 0-100km/h hızlanma değeri kulağa zayıf gelse de söylenenlere göre aracın ara hızlanmaları ve egzoz tınısı bu değeri unutturmaya yetiyormuş.

Teknolojileri:

Aslında 406 Coupe, tanıtıldığı dönemin en teknolojik aracı olmaktan bir hayli uzak fakat fiyatı göz önüne alındığında sunduğu özelliklerin kayda değer olduğunu düşündüğümden dolayı değinmeden geçemeyeceğim. İlk olarak “4 Wheel Steering” yani dört tekerlekten yönlendirme sisteminden başlamak istiyorum. Bu özellik sayesinde söylenenlere göre 406 Coupe, yüksek hızlarda ve dağ yollarında oldukça eğlenceliymiş. 4WS olarak kısaltılan sistem sayesinde aracın şehir içi manevra kabiliyeti de son derece başarılıymış. 406 Coupe ne yazık ki bu sistemin kullanıldığı son Peugeot modeli oldu çünkü marka oldukça maliyetli olan bu sistemi daha fazla kar etmek adına gelecek modellerde sunmaktan vazgeçti.

Elektrikli koltuklar 90’ların sonlarına doğru premium otomobillerin neredeyse vazgeçilmezi haline gelmişti. Bu donanım 406 Coupe’de de bulunuyordu fakat sadece bununla yetinilmemişti. Aracın arka koltuklarına ulaşabilmek için ön koltukların arkasında bulunan mandalı çektiğiniz zaman koltuklar elektrikli bir biçimde öne doğru kayıyorlardı ve işiniz bittiği zaman ön koltuklar hafızalarına kaydettikleri eski pozisyonlarını alıyorlardı.

“Aracın koltuklarının dizaynı ünlü Fransız modacı PIerre CardIn tarafından yapılmıştı”

Genel olarak günümüz Peugeot modellerinde opsiyonel olarak sunulan ses sistemleri oldukça başarılılardır fakat 406 Coupe, günümüz modelleri aksine bazı ülkelerde baz donanımında bile JBL ses sistemini standart biçimde sunmuştur.

Ödüller:

406 Coupe, kazanması oldukça zor olan üç adet ödüle layık görüldü. Bunlar ise şu şekilde;

  • 1997, The Most Beautiful Coupe of the World, Milano
  • 1997, Car Design Award, Turin
  • 1998, The Most Beautiful Car of the Year, Chamonix Festivali

Bu ödüllerden birkaç yıl sonra araç “Auto Show” okurları tarafından dünyanın en güzel 100 otomobili arasından 97. Olarak seçilmiştir. Çoğumuzun Top Gear ve The Grand Tour programından tanıdığı Jeremy Clarkson ise bu araç için “Güzel tasarımlı son Ferrari” demiştir.

“Aracın Her noktasında büyük emeği bulunan ve PINInfarIna dizayn stüdyosunun sahibi olan Andrea PInInfarIna, aracın tanıtım tarihi olan 1996 yılından vefat ettiği tarih olan 2008 yılına kadar 406 Coupe kullanmıştır”

Fransız ve İtalyan kültürünün harmanlandığı muhteşem bir otomobil olan 406 Coupe; Aldığı ödüller, eşsiz tasarımı ve sahip olduğu mimari sayesinde yakın gelecekte klasik olabilme imkanı olan otomobillerin başında geliyor diyebiliriz. Ülkemizde genellikle çıkardığı elektronik arızalar ve yüksek yakıt sarfiyatı sebebiyle çoğu kişinin korkulu rüyası olan bu ruhlu otomobilin temiz örnekleri ortalama 35-45.000TL civarına satılıyor.

Yaklaşık 3-4 yıl önce TRT’de yayınlanan “%100 OTO” programında da yer almış olan ve ülkemizde oldukça nadir rastlanan 406 Coupe maalesef “Karlıkçı Halil” tarafından katledilerek DNA’sı bozuk bir otomobil haline getirilmiştir ve ülke genelinde program, otomobil severler tarafından şiddetle kınanmıştır.

Sizlere tavsiyem garajınızda fazladan bir yeriniz ve kenarda birikmiş paranız bulunuyorsa bu eşsiz araçtan alıp ara sıra sürüp gelecek nesiller için korumanız yönünde olacaktır.

Umarım Fransız Ferrari’si 406 Coupe’nin tarihi ve özellikleri hakkında sizleri bilgilendirebilmişimdir.

Gelin araç hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlerle paylaşın ve sohbet edelim…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here