Hyundai’den çocuk ölümlerine karşı arka koltuk alarmı

0
839

Güvenlik anlamında altın kadar değerli bir özellik…

Bazen otomobil üreticileri değişik fikirlerle karşımıza çıkabiliyorlar. Bu fikirleri siz okurlara tanıtmak ise bizim yegane görevimiz. Hyundai, Rear Occupant Alert olarak isimlendirdiği arka yolcu alarmı isimli bir özelliği piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu sistem sürücüye araçtan ineceği zaman arkada oturan çocuğunuzu veya bebeğinizi unutup unutmadığınızı hatırlatıyor.

Aslında bu alarmı veren sistem çok basit. Aracın arka bölümüne yerleştirilmiş bir ultrasonik sensör aracın arkasında oturanların yaptığı hareketleri algılıyor. Sensör, araç park edildikten sonra devreye giriyor. Herhangi bir hareket algılandığı an aracın kornasını çalmaya başlıyor ve otomobil ışıklarını yakıp söndürüyor. Bu sistem aynı zamanda Hyundai’in Blue Link isimli uygulamasına da bağlı ve bu sayede sistem sürücünün telefonuna bir mesaj yoluyla durumu bildiriyor.

Bütün bu bilgilendirme mesajlarına ve işaretlerine ek olarak araç kapatıldığında gösterge tablosunda da “Arkada yolcu olup olmadığını kontrol edin” anlamında bir yazı beliriyor. Bazı üreticilerde bu sistemin yaptığına benzer bir pasif bilgilendirme yapıyor ama henüz Hyundai’in sistemi kadar gelişmiş değiller.

Burada çocuklarınızı arabada unutmamanız gerektiği hakkında sizlere ders vermiyoruz aksine sizleri bilgilendiriyoruz ve bu konu hakkında daha duyarlı olmanızı istiyoruz çünkü dünyanın çeşitli bölgelerinde bu tarz üzücü olaylar yaşanabiliyor. Hyundai’in yaptığı bir araştırmaya göre 2017 yılında tam 38 çocuk araç içinde maruz bırakıldığı yüksek ısıdan dolayı vefat etti. 38 tane çocuk bu basit sebepten dolayı hayatından olduğu için bu konunun üzerinde bu kadar duruyoruz ve bu sistemi destekliyoruz. Aynı zamanda bazı evcil hayvanların da araçlarda yüksek ısıya maruz bırakıldığını görüyoruz ve bu sistem onlar içinde faydalı olacak gibi çünkü onlarda birer canlı ve yüksek ısıya maruz kalmamalılar, değil mi?

Kaynak: Hyundai

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here