Jaguar I-Pace İTÜ Yüksek Gerilim Laboratuvarında tanıtıldı

0
1309

İngilizlerden “Elektrikli SUV” akımına hızlı cevap…

Jaguar’ın BMW, Audi ve Mercedes üçlüsünden çok daha hızlı davranarak Tesla Model X’e rakip olarak tanıttığı Jaguar I-Pace’i Borusan Otomotiv’in daveti ile geçtiğimiz aylarda inceleme fırsatına sahip oldum. Bu yazımda sizlerle araç hakkındaki ilk düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

JLR’ın ilk elektriklisi olan I-Pace kağıt üzerinde gayet tatminkar veriler sunuyor. Şu anlık sadece tek bir versiyon ile satışa sunulan I-Pace, 90 kWh’lık bir bataryaya sahip. WLTP test prosedürlerine göre 480 kilometre menzil sunan araç, 400 beygir güç ve 696Nm tork üretebiliyor. Standart olarak dört çeker sistemine sahip olan SUV 0’dan 100’e 4.8 saniyede çıkıyor.

Yüzeysel olarak teknik özelliklerinden bahsettiğime göre I-Pace’i başlıklar altında detaylı olarak inceleyelim.

Tasarım-Aerodinami:

Tasarım göreceli bir kavram olduğundan dolayı bahsetmeyi pek sevmiyorum fakat I-Pace için bu konuya biraz değinmem gerek. Bana kalırsa I-Pace elektrikli otomobiller arasında en “normal” görünen araç. Diğer markaların absürt ve gelecekten fırlamış gibi olan tasarımlarına kıyasla çok daha günümüzden ve sportif bir anlayışla bizleri selamlayan I-Pace’in önünde bulunan ve Ferrari 488 Pista’dan esinlenmiş gibi duran “S-Duct” benzeri hava girişi araca çok ayrı bir hava katmış.

Paylaştığım fotoğraflardan görebileceğiniz üzere I-Pace’in arka tasarımı oldukça keskin bir silüete sahip. Jaguar mühendisleri bu tasarımla birlikte aracın çok daha aerodinamik olduğunu belirtiyorlar fakat 0.29Cd’lik bir rüzgar direncine sahip olan aracın bu konuda beklenenin aksine pek başarılı olmadığını söylemem lazım zira I-Pace’den çok daha ağır ve büyük bir otomobil olan Tesla Model X’in sürtünme katsayısı 0.24Cd olarak açıklanıyor.

Batarya-Menzil-Şarj:

90 kWh bir bataryaya sahip olan I-Pace’i 7kW AC (ev tipi priz), 100kW DC ve 50kW CCS istasyonlarda şarj edebiliyorsunuz. 100kW DC şarj ile 45 dakikada bataryasının %80’ni dolduran araç, Borusan Otomotiv yetkili satıcılarında ücretsiz olarak kullanılabilen 50kW CCS şarj istasyonu ile 60 dakika içerisinde 280 kilometre menzil imkanı sunuyor. Aracı ev prizi ile şarj etmek isterseniz 40 saat beklemeniz gerekiyor fakat Jaguar Türkiye, aracı satın alan müşterilerine bataryayı 0’den %80’e 10 saat içerisinde doldurabilecek olan “Jaguar Wallbox” ev tipi şarj ünitesini sunuyor olacak ve çok yakında Zorlu Enerji ile yapılan iş birliği sayesinde Türkiye geneline 30 adet 100kW DC şarj istasyonu kuracaklar.

LG tarafından üretilen, aracın tabanında yer alan ve yaklaşık 2.1 tonluk ağırlığın 3’de 1’i oranına yani 700 kilogram civarında ağırlığa sahip olan batarya sisteminin ısıtma ve su destekli soğutma sistemi bulunuyor. I-Pace’in 8 yıl 160.000 kilometre batarya garantisi bulunuyor. Otomobilin navigasyonu gideceğiniz rotadaki bütün eğimleri hesaplıyor, yol üzerinde bulunan şarj istasyonlarını size belirtiyor ve ona göre varılacak olan yere kadar ne kadarlık bir batarya kullanımı gerektiğini hatta duruma göre yol üzerinde bulunan şarj istasyonlarında ne kadar vakit harcayacağını size söylüyor.

Şiddeti ayarlanabilir “Rejeneratif fren sistemi” sayesinde I-Pace’i tek pedal ile kullanabilmek mümkün. Ayrıca bu sistem sayesinde sürüş esnasında ortalama %10 civarında aracın bataryası tekrar şarj olmuş oluyor.

Dizel bir otomobilin 20.000 kilometrede ortalama 7.182TL, benzinli bir otomobilin ise 11.680TL maliyet oluşturduğu bir ortamda I-Pace şaşırtıcı bir biçimde sadece 1.700TL’lik bir maliyete sahip.

Motor-Aktarma:

EV400 olarak adlandırılan üniteyle tanıtılan araç, 400 beygir ve 696Nm tork değerine sahip. I-Pace, Maserati GranTurismo, BMW M2 ve Tesla Model X 100D gibi modelleri bile gerisinde bırakarak 0’den 100’e 4.8 saniye gibi çok kısa bir süre içerisinde çıkıyor fakat unutmamamız gereken bir nokta var ki 4.8 saniyelik değer, Tesla Model X P100D’nin 3.1 saniye olan 0-100 hızlanma değerinden bir hayli uzak.

I-Pace, oldukça hafif olan “sürekli mıknatıslı senkron” motorlara sahip ve bu motorlardan üretilen güç tek ileri bir şanzıman ile tekerleklere aktarılıyor. İlerleyen zamanlarda beklenenin aksine daha güçlü bir I-Pace modelini göremeyeceğiz fakat daha ekonomi odaklı, güçsüz bir modelin üretilmesi gündemde.

Standart olarak dört tekerden çekiş sistemine sahip olan I-Pace’in iki aksında da motor bulunuyor. 50’ye 50 güç dağılımı, tabana konumlandırılmış bataryalar ve 36kNm’lik burulma direnci sayesinde cüssesine aldırmadan neredeyse bir spor otomobil gibi yol tuttuğu söylenen aracın iki çeker versiyonu henüz markanın planları arasında yer almıyor.

İncelediğim I-Pace, opsiyonel olarak alınabilen havalı süspansiyon sistemine sahipti. Bu süspansiyonlar çok daha iyi bir aerodinami için yüksek hızlarda aracı yere çok daha yakın bir hale getiriyor ve aynı zamanda 21inç boyutunda olan jantlara rağmen çok daha konforlu bir biçimde seyahat etmenizi sağlıyor.

İç mekan-Genişlik-Bilgi ve Eğlence ekranı:

Öncelikle I-Pace’in beklediğimin aksine “küçük” bir araç olduğunu söylemem lazım. Porsche Macan ile Audi Q3 arasında bir iç mekan genişliğine sahip olan aracın bu disiplinde daha önce yazsısını yazmış olduğum Tesla Model X ile rekabet etmesine imkan yok diyebilirim zira Model X, Audi Q7 ve hatta MPV’lerle rekabet edecek kadar genişti. İncelediğim araçta cam tavan bulunuyordu bu sebepten ötürü aracın arkasına 1.80 cm boyumla tam sığdım diyebilirim. Bu durum bagaj hacmine geldiğimizde ise devam etmiyor ve sizleri biri önde diğeri arkada olmak üzere 27 ve 656 litrelik yükleme hacmi karşılıyor. Aracın bagajında bulunan deri kaplama sayesinde piknik oturağı haline gelen yükleme eşiği son derece kısa. Genel olarak saklama gözleri konusunda sorunu olmayan I-Pace’in orta konsolunda bulunan eşya gözü oldukça başarılı. Elektrikli, masajlı ve hakiki deri olan sürücü ve yolcu koltuğu I-Pace’in içerisinde kaliteyi arttıran temel unsurlardan biri.

Genel olarak malzeme kalitesine değinecek olursam Jaguar cidden kusursuz bir iş çıkarmış diyebilirim. Tesla Model X’e göre ciddi anlamda daha kaliteli olan iç mekanda kullanılan ahşap, alüminyum ve deri kaplamalar çok daha üst segmentte olan bir araçtaymışsınız gibi hissettiriyorlar. İncelememiz için getirilen araç “First Edition” donanım seviyesindeydi yani tabiri caizse “gırtlak” donanımdı. Eğer I-Pace almayı düşünüyorsanız fakat First Edition kadar dolu bir paket almak istemiyorsanız size tavsiyem hangi paketi alırsanız alın “Merdian” ses sistemini opsiyon listenize eklemeniz yönünde olacaktır zira bu sistem Volvo’larda sunulan Bowers&Wilkins ses sisteminden sonra son dönemlerde deneyimlediğim en iyi sistemlerin başında geliyor.

 

Bilgi ve eğlence ekranına gelecek olursam maalesef sizlere pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü etkinliğe getirilen araç “demo” modundaydı ve ekranı kullanılamıyordu, sadece daha önceden yüklemiş olan animasyonlar dönüp duruyordu. Genel olarak diğer JLR modellerine göre (Velar ve yeni Range Rover Sport’u tenzih ederim) çözünürlüğü arttırılmış olan ekranın artık çok daha pürüzsüz çalıştığı söyleniyor. I-Pace bütün donanımlarında çözünürlüğü ve animasyonları muhteşem olan bir gösterge tablosuyla birlikte sunuluyor ve bu ekranın temalarını istediğiniz şekilde şekillendirebiliyorsunuz. İlk defa I-Pace ile birlikte sunulan “Telefon Uyarı Sistemi” ise bence günlük hayatta oldukça işe yarayacak bir özelik. Bu sistem sayesinde araca bindiğiniz zaman eğer telefonunuz yanınızda değilse “Bluetooth” bağlantısı sayesinde I-Pace size telefonunuzun yanınızda olmadığının uyarısını veriyor.

Aracın iç mekanı ile ilgili genişliği harici pek bir eleştirim yok fakat direksiyon simidinin Ford Mustang GT’nin direksiyonuna olan benzerliği, aracın anahtarının fazla sıradan oluşu ve diğer JLR modellerinde sunulan, aracı çalıştırınca ortaya çıkan çevirmeli vites butonu yerine tuşların koyulması benim pek hoşuma gitmedi.

Yenilikçi Teknolojiler:

Gelelim I-Pace’in değişik ve bir o kadar da hayat kurtaran teknolojik özelliklerine. Öncelikle son zamanların modası olan Amazon Alexa sistemiyle başlamak istiyorum. JLR modelleri arasında ilk defa Alexa’yı kullanacak olan I-Pace’in sesli komut sistemini Alexa yönetecek. Dilediğiniz zaman telefonunuzdan Shazam’ı açabilecek, yeni rota oluşturabilecek veya masajlı koltuklarınızı aktif edebilecek olan sistem araçta standart olarak sunuluyor.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mercedes A-Serisinde’de bulunan yapay zeka sistemi I-Pace’de de standart olarak sunuluyor. Bu sistem sayesinde araç, sizin sürüş şeklinizi anlıyor ve ona göre tepkiler veriyor ayrıca sizin yaptığınız günlük “rutin” aktiviteleri siz gerçekleştirmeden hazır hale getiriyor.” Bu konu hakkında örnek vermem gerekirse sizlere şöyle bir senaryo yazabilirim; Her gün saat 6’da işinizden çıkıyorsunuz ve eşinizi arıyorsunuz. I-Pace, zaman içinde bu günlük rutininizi öğreniyor ve saat 6’da eşinizi aramak için size soru soruyor ve izizn verirseniz eşinizi arıyor.

I-Pace, Wi-Fi bağlantısı ile birlikte Jaguar tarafından gönderilecek olan yazılım güncellemelerini alabilecek fakat geçtiğimiz aylarda Amerika’da yaşanan Hurricane fırtınasında Tesla’nın bölgede bulunan “70D” kullanıcılarına gönderdiği menzil arttırıcı güncelleme gibi bir güncellemenin paylaşılması söz konusu değil. Tesla Model S ile birlikte iyiden iyiye hayatımıza girmiş olan otonom sürüş teknolojisi I-Pace ile şu an için sunulmuyor, bu sistem yerine ACC ve şerit takip sistemiyle yetinmeniz gerekiyor. Jaguar’ın söylediklerine göre ilerleyen zamanlarda yayınlanacak olan güncellemelerle birlikte araç “Auto Pilot v2” derecesine erişebilecek.

Bana kalırsa aracın en güzel özelliklerinden biri olan arka kapı kör nokta uyarı sistemi kesinlikle ödül hak eden bir buluş. Arka kapılar üzerinde bulunan ışıklı bir düğme sayesinde siz kapıyı açmadan size doğru gelen bir aracın olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Bakım aralıkları-Garanti süresi:

Elektrikli araçların çoğu kişiye göre en büyük avantajı olan bakım maliyetleri ve bakım aralıklarının uzunluğu I-Pace’de de karşımıza çıkıyor. İki yılda bir veya 34.000 kilometrede yapılan bakımların ilk üçünü “Jaguar Care” karşılıyor yani ilk üç bakım için I-Pace müşterileri herhangi bir ödeme yapmayacak. İlk bakımında aracın sadece balataları, silecek suyu ve polen filtresi değişiyor.

BMW’nin i3 sahibi müşterileri için sunduğu uzun yol araç tahsis projesinin benzeri gibi bir durum henüz Jaguar için düşünülmüyor. Marka yetkilileri 2018 yılı sonunda kurulmuş olacak olan 30 adetlik 100kWh’lık Jaguar şarj istasyonları ve Borusan Otomotiv yetkili satıcılarında bulunan şarj istasyonlarının uzun yol yapmak için yeterli kaynağı sağlayacağını söylüyorlar. Son olarak Jaguar I-Pace’in 3 yıl veya 100.000 kilometreye kadar garantisi bulunuyor.

Donanımlar-Fiyatlar-Kampanyalar:

Jaguar I-Pace ülkemize S, SE ve HSE olarak adlandırılan 3 farklı donanım paketiyle sunuluyor. Bu paketlerin fiyatları ise şu şekilde;

  • S: 88.200 Euro
  • SE: 95.000 Euro
  • HSE: 102.500 Euro

Fiyatları belirtilen donanım paketleri arasında “First Edition” modelini göremediğinizi biliyorum. Jaguar maalesef bu donanım paketini ülkemize sunmayacak fakat bütün opsiyonları eklediğiniz zaman donanım seviyeniz First Edition modeline denk geliyor yani ortalama 117.000 Euro civarında bir meblağ ortaya çıkıyor. Jaguar İngiltere, Türkiye’nin yol koşulları yeteri kadar düzgün olmadığından mütevellit ülkemize inecelediğim araçta bulunan 22inç boyutundaki jant opsiyonunu sunmayacak. Jaguar I-Pace’in 90kWh’lık bir bataryaya sahip olduğu için %15 ÖTV dilimine giren modellerden biri olduğunu da hatırlatayım.

Donanım listesi;

Borusan Otomotiv, sunduğu bazı kampanyalarla birlikte baz donanım I-Pace’de dahil olmak üzere bütün modellerin fiyatlarında ciddi indirimler sağlanabiliyor. Bu kampanyalar ise şu şekilde;

  • Sadık Müşteri Avantajı: Jaguar ya da Land Rover marka aracı olan müşterilere vergi dahil 2000 Euro indirim yapılacak.
  • Elektrikli Araç Kullanıcı Avantajı: Herhangi bir marka elektrikli araç sahibi olan müşterilere vergi dahil 1000 Euro indirim yapılacak.
  • I-Code: Jaguar I-Pace satın alan müşterilere verilecek olan 1500 Euro değerindeki 3 adet davetiye sayesinde bu kod ile birlikte Jaguar I-Pace alacak olan müşterilere 1500 Euro indirim sağlanacak.
  • 1 Temmuz 2018 tarihine kadar 2000 Euro ön ödeme yapılan müşteriler, 1 adet I-Code’a sahipmiş gibi değerlendirilecek ve faturalama esnasında 1500 Euro indirime sahip olacaklar.
  • 1 Temmuz 2018 tarihine kadar sipariş veren müşteriler ücretsiz Jaguar Wallbox ev tipi şarj istasyonuna sahip olacaklar.

Borusan Otomotiv’in bu yıl için I-Pace satış hedefi 250 adet ve şimdiden gelecek 250 aracın 92’sini sattıklarını söylüyorlar.

Jaguar I-Pace’i genel olarak değerlendirecek olursam beğendiğimi söyleyebilirim. İlerleyen zamanlarda oldukça karışacak olan “Premium Elektrikli SUV” segmentine Alman rakiplerinden çok daha önce giriş yapan Jaguar, ne yazık ki iç mekan hacmi konusunda beklediğim kadar başarılı değil. Malzeme kalitesi konusunda Tesla’ya adeta ders veren aracın yenilikçi teknolojileri hayatı kolaylaştırır nitelikte. Henüz aracı test edemediğim için sürüş konforu ve hızlanması hakkında teknik veriler dışında pek yorum yapamıyorum ancak Tesla Model X P100D gibi 3.1 saniyede 0’dan 100’e hızlanabilen bir modelin gelmeyecek olması üzücü bir durum. Auto Pilot sisteminin zaman içerisinde yayınlanacak olan güncellemelerle birlikte sunulacak olması hoşuma gitti fakat keşke bu donanımı şimdiden sunsalardı. Son olarak bence I-Pace’in Türkiye fiyatlandırması gayet yerinde yapılmış zira bu performans, lüks ve teknolojiye bu fiyat içten yanmalı motora sahip olan rakipleriyle kıyaslayınca oldukça iyi duruyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Araç hakkındaki yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here