TEST: Audi Q5 2.0 TDI Quattro

0
5587

Garajımızın bu haftaki test konuğu Ingolstadt’lı üreticinin Kuzey Amerika pazarındaki SUV talebine daha rahat yetişebilmek adına üretimini San Jose Chiapa, Meksika’ya kaydırdığı ikinci nesil Q5. Bakalım alman SUV kızışan rekabet karşısında nasıl bir performans sergiliyor…

İç Mekan: 9/10

Q5’in iç mekanı tipik bir Audi kalitesinde ve işçiliğinde diyebiliriz. Kullanılan malzemeler son derece kaliteli ve birleşim noktalarında bagaj kompartımanında dahi herhangi bir hataya rastlamak çok zor. İsteğe bağlı olarak seçilen alüminyum kaplamalar aracın iç mekanını biraz olsun hareketlendirmeye çalışmış fakat yine de aracın iç mekanının canlı olduğunu söylemem zor. Eğer daha canlı ve renkli bir iç mekan istiyorsanız Q5’in İskandinav rakibi XC60’a göz atmanızı tavsiye ederim. Test aracımız oldukça yeniydi ve buna bağlı olarak herhangi bir trim sesine rastlamadığımı söylemem lazım sadece ilerleyen zamanlarda arka kapılarda bulunan jaluzilerden ses gelme ihtimali bulunuyor. Elektrikli ve hafızalı deri koltukları bulunan test aracımızın koltuklarının malzemelerini ve yanal desteklerini oldukça beğendim fakat gri renkli döşeme yerine kahverengi bir döşeme seçeneği bence aracın iç ambiyansına daha çok yakışırdı. Aracın iç mekanını özetleyecek olursam Meksika’ya kaydırılan üretime rağmen işçilik ve malzeme kalitesi segmentinin zirvesinde diyebilirim.

Saklama gözleri ve kullanışlılık: 9/10

Q5’in kapı içlerinde bulunan saklama gözleri ortalama büyüklükte. Ön kapı içi gözlere 1.5 litrelik su şişelerini yerleştirmek son derece kolay fakat arka kapı içi gözler ancak 1 litrelik sular için uygun. Aracın torpidosu ise beklediğimin aksine çok büyük değil ama içerisi halı kaplı olduğu için koyacağınız malzemeler seyir halindeyken ses yapmayacaktır. Ön kol dayamaya bakacak olursak burada bizleri pek alışılagelmedik bir sistem bekliyor. Aracın bardaklıklarının üzerini cep telefonunuzu yerleştirebileceğiniz kayar bir tepsi ile kapatabiliyorsunuz veya bu tepsiyi kolçağın içine doğru ittirerek soğutmalı bardaklıklarınıza ulaşabiliyorsunuz. Aracın kolçağının içi ise yeterli bir saklama alanı sunuyor.

Bagaj Hacmi: Standart olarak elektrikli bir bagaj kapağına sahip olan Q5’in bagaj hacmi eski nesline oranla 10 litre artarak 550 litreye ulaşmış. Kaydırılabilen arka koltuklar opsiyonunu alırsanız bu değeri 610 litreye çıkarabilmek mümkün. Kanca karşılıkları ve filesi bulunan bagajın yeterince kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Yaşam Alanı: Panoramik cam tavanı bulunan test aracımız geniş cam yüzeyleri sayesinde yeterince ferah bir atmosfere sahip. Arka koltuklarda rakibi XC60 ve X3’e göre çok daha geniş bir alan bulunuyor ayrıca standart olarak sunulan 3. Bölge klima sayesinde burada klimanın derecisini dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. 180 santimetre olan boyum ile aracın arkasında gayet rahat ettiğimi söyleyebilirim fakat yüksek şaft tüneli orta koltukta oturacak olan kişiler için uzun süre yapılacak seyahatlerde biraz can sıkabilir. Arka camların tamamen açılamaması ise ufak bir eksi olarak karşımıza çıkıyor. Aracın görüş açıları ise park sensörleri ve geri görüş kamerası sayesinde gayet başarılı. Kapılara entegre edilmiş yan aynalar sayesinde sağ ve sol ön çaprazlarda bulunan engelleri rahatlıkla fark edebiliyorsunuz.

Bilgi-Eğlence Sistemi: 9/10

Audi’nin MMI sistemine sahip olan test aracımızda opsiyon olarak sunulan geniş ekran, harita ve “Virtual Cockpit” olarak adlandırılan 12.3” inç boyutundaki hayalet göstergeler bulunmuyordu fakat standart olarak sunulan ekranlar oldukça başarılı diyebilirim. Orta konsolda bulunan kumandalar sayesinde kullanılan sistemin çözünürlüğü gayet yeterli ve kullanması kolay. Bu ekran üzerinden araç bilgilerine ve sürüş modlarına ulaşabiliyorsunuz. Ekranın Bluetooth, 3 adet USB ve 1 adet SD kart girişi gibi bağlantı seçenekleri bulunuyor ve bu bağlantı türlerini kullanmak son derece kolay. Analog kadranların ortasında yer alan TFT ekran ise bence analog ve dijitalin en iyi harmanını gözler önüne seriyor diyebilirim. Ekranın netliği ve kullanımı oldukça kolay ve aracın hemen her türlü fonksiyonuna bu ekran üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Benim tavsiyem bu tarz bir kadran kombinasyonu standart olarak bulunuyorken “Virtual Cockpit” opsiyonu tercih etmek yerine farklı opsiyonlara göz atmanız olacaktır. Test aracımızda standart olarak sunulan ses sistemi bulunuyordu ve buna rağmen ses sistemi beni tatmin etti diyebilirim fakat audiophile iseniz opsiyonel olarak sunulan Bang&Olufsen ses sistemine terfi etmenizi tavsiye ederim.

Konfor: 9/10

Eski neslinde Q5 bu disiplinde segmentinin zirvesine oynuyordu fakat yeni nesli ile zirvesine oturmuş vaziyette. Üzerinde 18” inç jantlar bulunan test aracımızın lastik yanaklarının da etkisiyle üzerinden geçtiğiniz yol bozukluklarını neredeyse hiç hissetmiyorsunuz. Sert girdiğiniz çoğu çukurda süspansiyonların diplenmesini ve vurmasını beklerken böyle bir durumla karşılaşmadan oldukça stabil bir şekilde bozuklukların üzerinden geçiyorsunuz ve geçtiğiniz çukura dönüp bakınca ister istemez şaşırıyorsunuz. Aracın konforunu genel olarak özetleyecek olursam beklediğimin aksine çok daha konforlu ve huzurlu bir süspansiyon sistemi ile karşılaştım diyebilirim. Eğer çok daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız opsiyonel olarak sunulan havalı süspansiyonlara terfi etmeniz gerekiyor fakat bence bu donanıma standart olarak sunulan süspansiyonlar çok başarılı olduğundan dolayı pek gerek yok.

Yalıtım: 9/10

Rüzgar Yalıtımı: Q5, sahip olduğu adeta fil kulağı kadar büyük yan aynalaraına rağmen bu disiplinde beklediğimden çok daha iyi bir performans sergiledi. 160 km/s gibi yüksek bir sürate rağmen aracın içinde rüzgar gürültüsü namına bir çıt bile yoktu. Akustik ön camı ile birlikte yeni Q5 bana kalırsa bu disiplinde en başarılı araç diyebilirim.

Motor Yalıtımı: 2.0 litrelik dizel bir üniteye sahip olan Q5’in ilk çalıştırma ve motorun ısınma evresinde doğal olarak iç mekanına biraz ses aldığını söyleyebilirim fakat motor ısındıktan sonra fazla devir çevirmezseniz herhangi kulak tırmalıyıcı bir dizel motor sesine rastlamıyorsunuz.

Yol Yalıtımı: 18” inç boyutundaki geniş tabanlı lastiklerle birlikte araç yol sesini kabul edilebilir derecede içeriye sızdırıyor. Q5, bu disiplinde rakiplerinden çok farklı bir performans göstermiyor.

Motor: 7.5/10

VAG grubunun bilindik 2.0 litre hacme 190 beygir güce ve 400NM tork değerine sahip dizel motoru ile garajımıza konuk olan test aracımızın motoru beni tatmin etti diyebilirim. 400NM’lik tork değerini 1750 devirden itibaren emrinize sunan Q5, herhangi bir tork patlamasına veya turbo boşluğuna sahip değil. Bu sayede oldukça pürüssüz ve akıcı bir sürüş deneyimi ile karşılaşıyorsunuz. Launch Control modu sayesinde 7.9 Saniyelik 0-100km/h hızlanma değerine sahip olan araç çok etkileyici bir hızlanma grafiğine sahip değil fakat bu değerler aileler için yeterli olacaktır. Eğer çok fazla kilometre yapmıyorsanız dizel motorun sesi ve görece olarak hantallığı yerine benim sizlere tavsiyem 2.0 TFSI benzinli üniteyi tercih etmeniz yönünde olacaktır. 252 Beygir güce sahip olan bu motorun hem daha sessiz çalıştığını hemde daha akıcı bir deneyim sunduğunu size garanti edebilirim. Yakıt tüketimi konusunda ise ayağınıza hakim olabilirseniz dizel üniteyi hiç aramayacağınızı söyleyebilirim.

Yakıt tüketimi: 2.0 litrelik dizel ünitenin harikalar yarattığını söyleyemem fakat performanslı kullanımlarda görece olarak tüketimin fazla yükselmemesi hoşuma gitti. Şehir içinde karma bir kullanımda 8.0 litrelerde gezen tüketim, aşırı sakin şehir içi kullanımlarında 6.5 litrelere kadar gerileyebiliyor. Performanslı kullanımlarda elde ettiğimiz 12.4 litrelik tüketim değeri ise rakiplerinin önünde. Şehir dışı otoban kullanımlarında ise 7-7.5 litreler seviyesinde bir tüketim ile karşılaşmak mümkün.

Şanzıman: 8/10

Test aracımız “DL387” olarak adlandırılan çift kavramalı 7 ileri S-Tronic şanzımana sahip. Şanzımanın genel olarak geçişleri hızlı ve sarsıntısız olarak gerçekleşiyor. Vites düşüşleri ise şimşek hızında olmasa da yeteri kadar hızlı diyebilirim. Manuel olarak kumanda edilebilen şanzımanı direksiyon üzerinden kulakçıklar vasıtasıyla da kullanabilmek mümkün. Genel olarak manuel kullanımda şanzımanın verdiği tepkilerin hızlı ve keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Yol Tutuş: 6.5/10

Yeni neslinde MLB-Evo platformuna geçiş yapmış olan Q5’in altyapısı yeterince başarılı diyebilirim. 1805 kilogramlık ağırlığa rağmen aracın arkası ile oynamak biraz zor olsa da mümkün. Şu anda hemen hepinizin aklından “O zaman Q5’e neden bu disiplinde 6.5 puan verdin?” diye geçirdiğini az çok tahmin edebiliyorum. Q5, nesnel olarak başarılı bir yol tutuş karakterine sahip fakat öznel olarak beni pek mutlu etmedi çünkü kapalı gözüktüğü halde ESP sistemi en zevkli anlarda devreye sert bir şekilde girebiliyor ve hevesiniz kursağınızda kalıyor. Bu araç genellikle aileleri hedef alıyor olabilir ve hemen hiçbir aile babası ESP sistemini kapatıp bu araçla virajdan viraja koşturmayacaktır ama yinede X3 ve Lexus NX gibi rakiplerini göz önüne aldığınızda Quattro dört çeker sistemine sahip bir Q5’den ister istemez biraz daha eğlenceli bir sürüş karakteri bekliyorsunuz. Sürüş modları arasında “Offroad” seçeneğini de barındıran Q5, bu mod ile birlikte gaz tepkilerini zemin koşuluna göre ayarlamaya başlıyor ve rampa inişlerinde frenleme işlemini kendi gerçekleştiriyor.

Direksiyon: Test konuğumuzun direksiyonunda kullanılan malzemelerin son derece kaliteli ve iyi hissettirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Elektrik destekli olan direksiyonun geri bildirimleri rakibi X3 kadar başarılı değil fakat direksiyon yüksek hızlara çıkıldığında yeteri kadar sertleşiyor ve yerine oturuyor.

Güvenlik: 8.5/10

Segmentinin en güvenli ikinci aracı olan Q5, EuroNcap’in yaptığı çarpışma testlerine göre 5 yıldız aldı. Yolcu güvenliğinde %93, çocuk güvenliğinde ise %86 gibi ortalamanın biraz üzerinde puanlar alarak oldukça güvenli olduğunu kanıtladı fakat standart olarak sunulmayan otomatik acil fren sistemi gibi özellikler puan kaybetmesine sebep oldu. Arka arkaya yaptığımız panik frenlemelere rağmen Q5’in fren pedalı tedirgin edici herhangi bir yorulma belirtisi vermeyerek takdirimi kazandı.

Farlar: Q5, standart olarak Xenon farlar ile sunuluyor fakat test konuğumuzda opsiyonel olarak sunulan LED Matrix farlardan bulunyordu. Farların gece aydınlatması ve uzun farlarının çalışma aralığı çoğu rakibine taş çıkarır vaziyette diyebilirim.

Sonuç: 9/10

Q5, yeni nesli ile birlikte konfor ve yalıtım disiplinlerinde segmentinin standartlarını belirleyecek kadar iyi bir performans sergiliyor. Aracın heyecan ve eğlenceden uzak yol tutuş karakteri öznel olarak büyük bir eksisi haline dönüşebiliyor . 450.000TL gibi oldukça yüksek bir fiyat etiketine sahip olan Q5’in standart olarak sunduğu donanımların limitli olması ise en çok can sıkan noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor…

Umarım siz değerli okurlarımı Q5 hakkında bilgilendirebilmişimdir. Araç hakkında ki düşüncelerinizi ve test yazım hakkındaki yorumlarınız gelin aşağıda hep beraber konuşalım.

Yazan: Ceyhun Kozlan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here