Toyota’nın Günümüzdeki Konumu ve Gelecek Nesil Modelleri

0
1519

Bakalım Japon üretici yakın gelecekte ne gibi modellerle karşımıza çıkacak…

Herkese merhabalar. Siz değerli okurlarıma bu yazımda Toyota’nın günümüz global pazarında ki konumundan ve yakın gelecekte tanıtacağı Avrupa modellerinden bahsedeceğim.

Öncelikle Toyota yılda ortalama 10 milyon civarındaki üretim adedi ile dünyanın en büyük otomotiv markalarından biridir ayrıca geçtiğimiz yıl Japon üretici, dünyanın en değerli markası seçildi. Toyota, kendi bünyesinde Lexus ve Daihatsu markalarını barındırmakta. Lexus daha çok Premium segmentte görev alsa da, Daihatsu, Asya ve Japon iç pazarında satılan ekonomik modelleri olan bir markadır.

Toyota, Premium markası olan Lexus ile birlikte Kuzey Amerika, Arap Yarımadası, Rusya ve Uzakdoğu ülkelerinde pazarı domine etmektedir. Bu sebepten dolayı bu pazarlara uygun otomobiller üretiyorlar. Bu duruma örnek olarak Kuzey Amerika pazarında satılan pick-up modellerini ve yüksek motor hacmine sahip binek otomobilleri gösterebiliriz.

Avrupa ve Türkiye pazarına bakacak olursak son dönemlerde Toyota’nın “Hybrid” teknolojisine yaptığı yatırımların meyvelerini yemeye başladığını görebiliriz zira hybrid modeller sayesinde Toyota bu pazarlarda yukarı yönlü bir satış grafiğine imza atıyor. Bütün bu durumların yanında Toyota, turbo desteğine sahip çeşitli güçlerde düşük hacimli motorlar araçlar üretmediği için bu pazarlarda Avrupalı rakiplerinin satış rakamlarından hala geride kalıyor. Toyota Türkiye’nin alacağı kotalar ve satışa sunacağı modeller ise TME yani Toyota Motor Europe tarafından belirleniyor. Buna istinaden Euro 6 motor seçeneği bulunmayan Land Cruiser modeli Avrupa’da satılmadığı için otomatik olarak Türkiye’de de artık satılmıyor. Ayrıca Toyota, Sakarya’da bulunan fabrikasında Corolla, Verso ve dünya genelinde oldukça yüksek derecede ilgi gören CH-R modellerini üretmekte.

Sıra geldiği hemen hepinizin heyecanla beklediği yakın gelecekte tanıtılacak modellerden bahsetmeye. Bu modellere ülkemizde ve dünyada en çok satılan Toyota modeli olan Corolla ile başlamak istiyorum.

Corolla;

Bildiğiniz üzere Corolla’nın makyaj operasyonunun üzerinden hatırı sayılır bir süre geçti ve model iyiden iyiye rakipleri karşısında yaşlandığını belli etmeye başladı. Gelen bilgilere göre üretim takviminde aracın 2019 yılının başında üretilmeye başlayacağı görünüyor. Corolla dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan araçları listesinin demirbaş üyelerinden bir olsa da Avrupa pazarındaki satış adetleri pek iç açıcı değil bu durumdan ötürü hybrid bir versiyonu geliştirilmeyecek gibi duruyor fakat tamamen elektrikli bir Corolla’nın üretileceğini söyleyebiliriz. Benzinli motorlar cephesinde ise sıkça dedikoduları dönen BMW’den alınacak 1.5 litrelik benzinli motorlar şu an için sadece dedikodulardan ibaret duruyor fakat onlar yerine Corolla’nın 1.2 turbo motorlu bir seçeneği bulunacak. Yeni Corolla tahminlerimize göre 2018 Las Vegas veya 2019 Detriot Motor Show’da tanıtılabilir.

Auris;

Auris, aynı kardeşi Corolla gibi yaşlandığını belli eden modellerden birisi diyebiliriz. Tasarım olarak şu anki nesline göre çok daha keskin bir hale gelecek olan modelin aynı zamanda iç mekanı da büyük bir değişime girecek. Gelen casus fotoğraflara göre bizlerin oldukça eleştirdiği dokunmatik bilgi-eğlence sistemi yenilenmiş gibi duruyor. Motorlar cephesinde ise dizel bir motorun gelmeyeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Hybrid konusunda ise CH-R’da kullanılan 4. Nesil Hybrid sistemine geçiş yapacak. Benzinli motorlarda ise 1.2 Turbo motor ufak revizyonlarla görevine devam edecek fakat BMW’den alınacak olan 1.5 benzinli motor konusunda netlik kazanılmış değil. Kardeşi Corolla’nın aksine Auris için tam elektrikli bir model şu an için planlamıyor. Yeni Auris için aynı küçük kardeşi Yaris GRMN gibi Hot-Hatch bir modeli konuşmak için henüz çok erken fakat ben pek umut beslemeyin derim. Auris’in tanıtım tarihi olarak 2018 Paris Motor Show’a kesin gözüyle bakabiliriz.

Supra;

Bildiğiniz üzere yeni nesil Supra, BMW Z4 ile ortak bir platforma sahip olacak ve aynı zamanda Toyota’nın performans departmanı olan Gazoo Racing tarafından geliştirilecek. Kasa kodu “J29” olarak belirlenen yeni Supra’nın casuslar tarafından çekilmiş videolarına ve fotoğraflarına bakarsak 1450 kilogram ağırlığında olacağı söylenen aracın Nürburgring koşullarına son derece iyi bir şekilde optimize edildiğini görebiliriz. Model; Supra, GR, GR Sport ve GRMN adı altında 4 farklı donanım ve performans seçeneğine sahip olacak. Yeni Supra, gelen bilgilere göre baz versiyonunda 2.0 litre turboşarjlı 195 beygir güce sahip olan bir ünite ile bizleri karşılayacakken daha üst seviyelerde 3.0 litrelik V6 bir makina ve 330 beygirden biraz daha fazla güçlü bir şekilde bizleri selamlayacak. Hybrid bir ünite konusunda ise henüz netleşmiş bir durum bulunmuyor. Modelin tanıtım tarihi mart ayının başında yapılacak Cenevre Motor Show olarak açıklanıyor. Yeni nesil Supra’nın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz belli değil fakat TME’ye yakın olan kaynaklara göre Türkiye kota verilmeyecek ülkelerden biri olarak gözüküyor. Umarım biz otomobil severlerin sevgilisi olan Supra, yeni nesli ile birlikte Türkye’de yollarımızı şenlendirir.

RAV4;

Bildiğiniz üzere RAV4, 2.5 litrelik Hybrid motoru ile geçtiğimiz yıl kavuştuğu vergi indirimi sayesinde eski popülaritesine ulaşmaya çalışan bir model. Aracın ne zaman yenileneceği hakkında ne yazık ki pek bir bilgi bulunmuyor fakat gelen söylentilere göre araç 2019 yılı içerisinde tanıtılacak. Aracın yeni nesli ile birlikte Toyota’nın TNGA platformuna geçiş yapacağını ve yarı otonom sürüş gibi teknolojik unsurları barındıracağını söyleyebiliriz.

Yaris;

Toyota’nın süperminisi geçtiğimiz aylarda yenilenmişti fakat bu durum pek bir yankı bulmamıştı çünkü modeldeki değişim sadece altyapısında bulunuyordu. Bu otomobilde esas önemli unsur başında ralli efsanesi Tommi Makinen’in bulunduğu Toyota’nın performans departmanı Gazoo Racing tarafından geliştirilen ve 600 adet ile sınırlı üretilecek 1.8 litre kompresörlü motora sahip olan bir Hot-Hatch versiyonu bulunması. Yaris GRMN olarak adlandırılan bu iki kapılı ateşli hatch ne yazık ki ülkemize sadece bir adet gelecek ve o araç da Toyota Türkiye’nin kendisi için ayırılmış vaziyette. Toyota’ya yakın kaynaklara göre araca olan aşırı ilgiden dolayı GRMN kadar güçlü olmasa da benzeri bir Hot-Hatch modelin seri üretime girmesi gündemdeymiş.

Toyota’nın global pazardaki konumu ve yakın gelecekte tanıtacağı modeller hakkında sizlerin de eklemek istediği şeyler varsa gelin yorumlar kısmında konuşalım :).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here