Yeni BMW M5 BMW Studio’da tanıtıldı!

0
2390

Sedan hastası babalar için ideal makina…

Bavyeralı üreticinin Frankfurt Otomobil Fuarında tanıtmış olduğu “F90” kasa kodlu yeni nesil M5’i geçtiğimiz haftalarda Borusan Otomotiv’in düzenlediği bir etkinlik ile Akasya AVM’de bulunan BMW Studio’da tanıtıldı. Bu yazımda davetlisi olduğum etkinliği ve F90 M5 hakkındaki ilk izlenimlerimi sizlere anlatacağım.

Eski nesil F90 M5’de bulunan 4.4 litrelik V8 makinanın geliştirilmiş bir versiyonu olan 600 beygir güç ve 750Nm tork üreten yeni motor “Twin Power Turbo” teknolojisini barındırıyor. M X-Drive yeni nesil 4 çeker sistemine sahip olan aracın 3 farklı çekiş modu bulunuyor. 4WD, 4WD Sport ve 2WD olarak adlandırılan seçenekler sayesinde aracı arkadan itiş olarak da kullanabilmek mümkün oluyor. Eski nesil F10 M5’in aksine ZF imzalı 8 ileri tork konvertörlü bir şanzımana sahip olan aracın 0’dan 100’e çıkması için 3.4 saniye gibi oldukça kısa bir süre yeterli oluyor.

M X-Drive çalışma prensipi;

Önde Double Wishbone, arkada ise Multilink tipi süspansiyonlar bulunan aracı elektrikli süspansiyonlar ile tercih edebilmek mümkün. Karbon seramik frenlerin ve karbon tavanın standart olarak sunulduğu F90 M5 için bütün opsiyonların bulunduğu versiyon için 310.000 Euro talep edilirken standart versiyonun fiyatı 250.000 Euro civarında. Aracın kaputunun altında bulunan kabartmalı M5 logosu ise gözüme çarpan ufak detaylardan birisiydi.

Yenilenen vites topuzu ve ışıklı “M5” logolu spor koltuklarıyla birlikte standart model olan G30 5-Serisinden ayrışan modelin iç mekanı bence Mercedes E 63s AMG’den biraz daha sportif bir intibaya sahip. Önümüzdeki aylarda “Competition” paketinin de ülkemizde satışa sunulacağı F90 M5’in bu yılın en çok satan “M” otomobili olması bekleniyor.

E34, E39 ve E60 modellerinin aksine benim tutkunu olduğum “Touring” kasa tipli bir versiyonunun üretilmeyeceği F90 M5, henüz karbon kaput gibi donanımların bulunduğu pist odaklı bir versiyona kavuşmuş değil. Bu sayede M5 GTS veya CS gibi bir modelin ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkması olası duruyor.

Genel olarak F90 M5’i değerlendirecek olursam hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Sahip olduğu M X-Drive çekiş sistemi sayesinde biraz daha ateşli sürüşlere izin veren modelin 4.4 litrelik bir motora sahip olmasını biraz garipsedim. Günümüzde Ferrari dahil olmak üzere çoğu marka Çin pazarında daha fazla satış yapabilmek adına 4.0 litre hacminin altında motorlar geliştiriyor. Çin, son dönemlerde oldukça fazla araç satışını gerçekleştiği bir ülke ve Çin Hükumetinin aynı Türkiye’de olduğu gibi otomobillere vergi sistemi motor hacmine dayanıyor. 4.0 Litre motor hacminin altında kalan otomobiller bir alt vergi diliminden fiyatlandırılıyor. Bu sebepten ötürü markalar 4.0 litrelik hacmin altında, turbo destekli motorlar üretmeye çalışıyorlar.

Son olarak Nisan ayından itibaren ülkemizde biri “First Edition” olmak üzere toplam 8 adet F90 M5 satıldığını da dip not olarak düşeyim.

Gecenin Yıldızı: E39 M5

Gerçekleştirilen etkinlikte Borusan Otomotiv’in müzesinden getirilmiş olan 2001 model “Chiaretto” kırmızısı E39 M5 bulunuyordu. 4.0 litrelik V8 bir makinaya sahip olan 90’ların hızlı sedanı henüz 58 kilometredeydi. Gecenin yıldızı F90 M5 olmaya çalışırken ağabeyi E39 M5 ağırlığını ortaya koyarak ben dahil olmak üzere bütün konukların ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Bana kalırsa F90 M5’in özel versiyonları hariç gelecekte E39 M5 gibi efsaneleşme imkanı bulunmuyor. BMW’nin teknoloji ve analoğu en iyi harmanladığı otomobillerinden biri olan E39 M5’in bütün “Petrolhead”lerin kabinde çok ayrı bir yeri bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yeni BMW F90 M5 hakkında siz neler düşünüyorsununuz? Gelin yorumlarda konuşalım 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here