Yeni BMW X5 Tanıtıldı!

0
4967

G05 kodlu yeni araç liderliğini korumak istiyor…

1999 yılında tanıtılmasıyla birlikte otomotiv lügatına “Premium SUV” kavramını kazandıran BMW X5, üçüncü nesli ile karşımızda.

Eski nesline nazaran dış kabuğunu çok değiştirmeyen SUV, sahip olduğu “CLAR” adlı yeni şasi ile birlikte 36mm uzarken, 66mm genişlemiş. İç mekanı tepeden tırnağa değişmiş olan X5, ısıtmalı ve soğutmalı bardaklıklar, yeni nesil bilgi ve eğlence sistemi, markanın ilk defa kullandığı gelişmiş hayalet ekranı ve tasarımı güncellenmiş vites topuzuna sahip.

Oldukça uzun bir opsiyon listesine sahip olan X5’de “Bowers&Wilkins Diamond” ses sistemi, 10.2inç ekrana sahip olan arka koltuk bilgi ve eğlence sistemi, havalı süspansiyonlar, arka tekerlek yönlendirme sistemi ve genişliği %30 arttırılmış panoramik cam tavan öne çıkan detayların başında geliyor.

Kullanışlılık konusunda oldukça başarılı olan X5, yeni nesliyle birlikte 645 litrelik bagaj hacmine kavuşuyor. Elektrikli bagaj ayıracı sisteminin ilk defa kullanıldığı X5, yeni neslinde de opsiyonel olarak üçüncü sıra koltukları sunmaya devam edecek.

İlk etapta dört farklı motor seçeneği ile lanse edilen araç, 2 farklı benzinli ve 2 farklı dizel seçeneğine sahip. Benzinli cephesinde baz motor olarak turbo destekli 3.0 litre sıralı altılı bir makina bulunuyor. 335 beygir güç ve 450 Nm tork üreten bu motor, aracı 5.5 saniyede 100 Km/h hıza çıkartıyor. İkinci benzinli seçenek olan çift turbolu 4.4 litre hacme sahip olan V8 ünite, 455 beygir güç ve 650 Nm tork üreterek 4.7 saniyelik 0-100 hızlanma değeri sunuyor.

Dizel cephesine bakacak olursak giriş seviyesi 3.0 dizel motor, 265 beygir güç üretirken 620 Nm tork değerine sahip. BMW’nin son dönemlerde tanıttığı en iyi motorlardan biri olan 3.0 litrelik dört turbolu dizel makina 400 beygir güç üretirken 760 Nm torka sahip. Bütün bu motor seçenekleri 8 ileri ZF tork konvertörlü otomatik şanzıman ile üretilirken, X-Drive dört çeker sistemini tercih edebilmek mümkün. Şu an için 2.0 litrelik motorlar hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor fakat 2019 yılı ortasında X5’de göreve başlayacakları dedikodusu bulunuyor.

Yeni nesil araçların hemen hepsinde bulunan trafik sıkışıklığı asistanı, şerit takip sistemi ve acil durum fren yardımcısı sayesinde X5, yarı otonom sürüşe sahip olacak. Kasım ayı itibari ile Kuzey Amerika’da satışına başlanacak olan araç, Avrupa’ya ne zaman gelecek henüz belli değil.

Aşağıda paylaşacağım link üzerinden gelin sizde kendi X5’inizi konfigüre edin ve yorumlarda paylaşın!

Konfigüratör linki;

https://www.bmw.lu/de/ssl/configurator.html#/CR61/S0205/G05/esl/new/

Benim X5’im;

Ceyhun’un yorumu:

Bana kalırsa segmentini yaratan X5, yeni neslinde yine ağırlığını ortaya koyuyor. Kalitesi arttırılan iç mekan ve markanın yeni nesil hayalet ekranı ile birlikte Audi’nin teknolojisi ve kalitesi yakalanmış gibi duruyor. Aracın fiyatları henüz belli olmasa da bence G05 çok satacak! Yalnız söylemeden geçemeyeceğim. Artık bu tarz yeni nesil araçlarda en azından ikinci seviye otonom sürüş bulunmalı….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here