Yeni Nesil Audi A6, A8’den aldığı özelliklerle tanıtıldı!

0
1182

Ingolstadt’lı üreticinin E Segmenti modeli rekabeti alevlendirmeye geliyor…

Audi’nin belkide yaşını en çok gösteren modeli olan A6, nihayet yenilendi. MLB-Evo platformuna geçiş yapan modelin boyutlarında dramatik bir artış yaşanmazken, iç mekanı çok daha geniş ve ferah bir hale getirilmiş. Aracın tasarımı eski nesline kıyasla çok daha keskinleştirilerek 0.24 Cd’lik oldukça iyi bir rüzgar direnç katsayısına ulaşmış. Arka stop lambalarında 9 adet dikey LED segmenti bulunan A6’nın arka tasarımı bütün güncel Audi modellerinde olduğu gibi bir hayli değiştirilmiş.

Yeni A6’nın iç mekanı sahip olduğu 10.1 ve 8.6 inç boyutundaki bilgi&eğlence ekranlarıyla oldukça fütüristik duruyor diyebilirim. Aracın abisi olan A8’den alınan HD Matrix LED farlar, 3. seviye otonom sürüş ve “AI” sürücü destek sistemleri sayesinde segmentinde fark yaratması bekleniyor. Audi’nin “Connect Key” olarak adlandırdığı mobil anahtar sisteminin ilk defa kullanıldığı model, aynı zamanda sunduğu çift parçalı ambiyans aydınlatma sistemi sayesinde yüzen konsol efektine sahip olacak.

Araç, ilk etapta birer adet 3.0 litre hacmindeki benzinli ve dizel motor seçeneği ile satışa sunulacak. Benzinli motor cephesinde S-Tronic şanzımana sahip olan 340 beygirlik TFSI ünite bulunurken, dizel cephesinde 8 ileri tork konvertörlü bir şanzımanla tekerlere aktarılan 286 beygir güce ve 620 NM’lik tork figürüne sahip olan bir ünite bulunuyor. Düşük hacimli motorlar konusunda henüz bir açıklama yapılmazken ülkemize gelecek olan A6’ların 2.0 TFSI ve TDI ünitelere sahip olmasını bekliyorum.

Toplamda 4 farklı süspansiyon seçeneği ile birlikte müşterilerin beğenisine sunulacak araçta bütün kitlelere göre bir seçenek bulunuyor. Baz donanımında çelik yaylar bulunan aracı sportif bir sürüş karakterine sahip olan kişiler spor süspansiyon seçeneği ile alabilecekken konfor düşkünleri havalı süspansiyonları tercih edebilecek.

Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıkacak olan otomobilin satışına Avrupa’da haziran ayında 50.090 euroluk fiyat etiketiyle başlanacak. Yeni A6, ülkemize tahmini olarak ekim aylarında gelecek gibi duruyor fakat 2.0 litre motorlar hakkında henüz bir bilgi sahibi olmadığımız için başlangıç fiyatı hakkında yorum yapmak için biraz erken.

Ceyhun’un yorumu;

Açıkcası A6 segmentinin en yaşlı aracıydı ve bunu sunduğu bilgi&eğlence sisteminin grafikleri sayesinde çok net bir şekilde belli ediyordu. Yeni nesli ile birlikte sahip olduğu teknolojik oyuncakları ve son derece düşük olan rüzgar direnç katsayısı sayesinde segmentine yeni bir soluk getirecek. Gün geçtikçe rekabetin arttığı E Segmentinde bence A6 en başarılı model olma yolunda ilerliyor…

Araç hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here