Yeni Volkswagen Touareg Tanıtıldı!

0
1477

Teknolojinin zirvesi…

Volkswagen grubunun “Premium” SUV’leri arasında uygun fiyatı ile dikkat çeken Touareg sonunda yenilendi. Porsche Cayenne’den tutun Lamborghini Urus’a kadar uzanan MLB platformuna geçiş yapan araç, eski nesline göre 106 kilogram zayıflamış.

Volkswagen’in “İnnovision Cockpit” olarak adlandırdığı yeni dashboard tasarımına sahip olan Touareg, 12-inçlik dijital gösterge paneli ve 15-inçlik devasa bilgi-eğlence sistemine sahip. Ses açma kapama gibi önemli unsurların kontrolünü mekanik bir tuş vasıtası ile sunan aracın ekranları yeni nesil Volkswagen modellerinde de kullanılacak.

Aracın MLB platformuna geçişiyle birlikte eklenen “active roll bar” teknolojisi yol koşullarına göre sürekli değişken bir süspansiyon ayarı sunuyor. Yenilenen dört çeker sistemiyle birlikte merkezi diferansiyel kilidini sunmaya başlayan araç yönlendirilebilen arka lastik sistemini standart olarak sunuyor.

İlk etapta 3.0 ve 4.0 litre hacmine sahip üniteler ile birlikte üretilecek aracın EA888 kodlu 2.0 litre hacimli motoru için yaklaşık 1 yıl daha beklememiz gerekecek. 3.0 V6 benznli ünite 335 beygir güce sahipken dizel makina 228 ve 282 beygir olarak iki farklı güç seçeneğine sahip. 4.0 litre hacme sahip olan V8 dizel ünite ise 417 beygirlik gücüyle birlikte benzinli üniteleri kıskandıracak. Bütün bu motor seçeneklerinin yanında Plug-In Hybrid bir versiyon daha bulunacak. 362 beygir güce ve EV modunda 58km/h’lik bir menzile sahip olan ünite için 2019 sonunu beklememiz gerekecek.

Yeni Touareg, aynı rakiplerinde olduğu gibi birçok teknolojik yeniliğe sahne oluyor. Traffic Jam Assist, şerit takip sistemi, otonom fren sistemi, gece görüş sistemi ve markanın “geceleri gündüz yapan” olarak lanse ettiği LED Matrix ön farlara kavuştu.

Avrupa satışına yaz sonunda başlanacak olan modelin Kuzey Amerika pazarında satılması düşünülmüyor. Türkiye fiyatları henüz açıklanmayan modelin 2.0 motor hacmi ile birlikte satış adetlerini arttırması muhtemel.

Ceyhun’un yorumu;

Volkswagen’in Dakar Rallisinde dahi yarıştırmış olduğu Touareg modelinin yenilenmesi markanın “Premiumlaşma” hamlelerine son derece katkı sağlayacak gibi duruyor. Araç hakkında benim yalnızca bir eleştirim var “Artık ne olur şu direksiyon tasarımını değiştirin!”.

Araç hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda tartışalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here