Yeni Volvo S60 Amerika’da tanıtıldı!

0
2298

Güney Carolina’da üretilecek olan araç oldukça iddialı… 

Son zamanlarda kendini en çok geliştiren markaların başında yer alan Volvo, bu sefer de S60’ın yeni nesli ile karşımızda. Tasarım dili olarak güncel Volvo modellerinden neredeyse hemen hiçbir farkı bulunmayan aracın bagajı 442 litreye çıkarak segment standartlarını yakalıyor. 1680 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan yeni aracın uzunluğu 4761mm ve genişliği 2040mm olarak açıklanıyor. SPA olarak kısaltılan ölçeklendirilebilir ürün mimarisi isimli yeni bir şasiye kavuşan S60’ın ön tarafında double wishbone tipi süspansiyonlar görev yapıyor. Marka yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre ilerleyen zamanlarda aracın Long veya Excellence versiyonu tanıtılmayacak.

Motorlar konusunda oldukça çeşitli bir yelpazeye sahip olan S60’ın herhangi bir dizel seçeneği bulunmuyor. Benzinli motorlar cephesinde 2.0 litre hacme sahip 316 beygirlik T6 ve 250 beygirlik T5 bulunurken, ülkemizin vergi sistemine çok daha uygun olan 1.5 litrelik 150 beygir güce sahip olan T3 motorlar da bulunuyor. Elektrikli seçenekler konusunda oldukça zengin bir portfolyoya sahip olan S60, T8 motorlu versiyonuyla 400 beygir güç üretirken Polestar tarafından geliştirilmiş olan 415 beygirlik T8 versiyon, güç artışının yanında Brembo frenlere ve güçlendirilmiş süspansiyonlara da sahip.

Bilgi ve Eğlence sistemi konusunda daha önce tanıtılmış olan Volvo modellerinde de bulunan 9 inçlik Sensus isimli ekrana sahp olan S60’da Bowers&Wilkins ses sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. City Safety ve Pilot Assist gibi güvenkil donanımlarını barındıran S60, yarı otonom sürüş ve çarpışma önleme sistemlerine de sahip.

Volvo’nun aracı tanıtmak adına yaptığı canlı yayında “Burak” isimli bir Türk’ün kardeşimizin sorduğu Yeni S60’ı ülkemizde ne zaman göremeye başlayacağız sorusuna 2019’un ilk ayları olarak yanıt veren Volvo yetkilileri henüz Türkiye için fiyat çalışması yapadıklarını söylediler. Amerika’da T5 motoru ve Momentum donanım seçeneği ile 35.800 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya çıkan S60, yetkililere göre Tesla Model 3’ün en dişli rakibi olacak.

Ceyhun’un Yorumu:

Volvo’nun Geely’ye satılmasından itibaren içine girdiği dönüşüm süreci hızla ilerliyor. Markanın en çok satan modellerinden biri olan S60, yenilenerek bana kalırsa segmentini karıştıracak kadar iddialı bir hale bürünmüş. Şu anda Amerika’nın en çok satan D Segment Premium otomobili olan Tesla Model 3 ile kıran kırana bir şekilde mücadele edeceği söylenen modele markanın inanacı sonsuz. Bakalım araç Türkiye’ye geldiğinde rakipleri karşısında nasıl bir profil çizecek???

Sizce Volvo S60 nasıl olmuş? Vagon kardeşi V60’ı S60’a karşı tercih eder miydiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here