8. Nesil Rolls Royce Phantom Türkiye’de satışa sunuldu!

0
1601

6.5 Milyon TL değerindeki araca ilgi oldukça yoğun…

İngiltere’nin baştacı olan Rolls Royce, geçtigimiz aylarda Phantom modelinin 8. Neslini biz otomobil severlerin beğenisine sunmuştu. Aradan geçen 3-4 aylık bir süreden sonra Royal Motors’un ev sahipliğinde, ülkemizde aracın satışına 20 Şubat 2018’de başlandı.

İngiltere’de el işçiliği ile üretilen 6 metrelik araç, sahip olduğu N74B86 kodlu 6.75 litrelik çift turbolu motoru sayesinde 539 beygir güç ve 900NM tork değerine sahip. Yeni nesli ile birlikte “The Gallery” özelliğine kavuşan aracı müşteriler isterlerse beğendikleri bir sanat eserini ön konsola işlenmiş bir şekilde alabiliyorlar. Günümüzde çoğu araçta bulunan “4 Wheel Steering” yani dört tekerlekten dönüş sistemiyle birlikte sunulan araç, şehir içinde çok daha başarılı bir manevra kabiliyeti vaad ediyor.

BMW Grubunun bir üyesi olan Rolls Royce, yeni Phantom ile birlikte I-Drive 6 olarak adlandırılan bilgi ve eğlence sisteminede kavuştu fakat alman üreticinin modellerinden farklı olarak Phantom’da bu ekranlar gizlenebiliyor. Teknoloji ve analog kavramlarını fevkalade bir şekilde harmanlayan aracın elektrikli arka kapıları, 600 metre menzile sahip olan lazer ön farları ve kusursuz işçiliği sayesinde standartları yeniden tanımladığını söyleyebilirim. Markanın açıklamalarına göre aracı tercih edenlerin yaş ortalaması 39 civarına gerilemiş ve bu sayede çok daha fazla satış yapmayı hedeflediklerini vurguladılar fakat aldığımız duyumlara göre Phantom’un Türkiye için 2019 yılına kadar satış kotası şimdiden doldurulmuş vaziyette yani 2018 yılı içinde ne yazık ki kendinize Rolls Royce Phantom ısmarlayamayacaksınız.

Ceyhun’un yorumu;
20 Şubat salı akşamı lansmanına katıldığım Phantom’un işçiliğine ve kişisellestirilebilirliğine hayran kaldım diyebilirim. İncelediğim araçta bulunan paspaslar adeta peluş oyuncaklar kadar yumuşaktı. Sahip olduğu “Spirit Of Ecstasy” heykelinin hakkını sonuna kadar veren aracın analog şemalı dijital kadranları ve “Suicide” tipi ters açılan kapıları markanın geleneklerine sonuna kadar bağlı kaldığını bizlere gösteriyor.

Dünyanın en sessiz aracı olarak nitelendirilen Phantom’ın bütün kapılarını kapatıp içine oturduğum zaman yalıtımına hayran kaldığımı söyleyebilirim zira dışarıda çalan yüksek sesli müziğe rağmen kabinde bir “çıt” bile yoktu. Düşüncelerimi genel olarak toparlayacak olursam 8. Nesli ile Phantom, avangard tasarım diline rağmen benim gibi gençleri dahi tavlayacak bir hale gelmiş…

Yeni Rolls Royce Phantom hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here