AdBlue Nedir?

0
137031

Emisyon değerlerinin düşürülmesinde kullanılır…

AdBlue, zannedilenin aksine herhangi bir yakıt katkısı veya benzeri bir ürün değildir.  Temel amacı emisyon değerlerinin düşürülmesini ve salınan zararlı gazların yasal sınır olan 40 kWh gramın altında tutmaktır. Bu kimyasal sıvı uzun zamandır kamyon ve otobüs gibi araçlarda kullanılıyordu fakat özellikle “Euro 6” emisyon normlarının yürürlüğe girmesinden hemen sonra otomobillerde ve hafif ticari araçlarda da iyiden iyiye karşımıza çıkmaya başladı. AdBlue kullanımı sayesinde dizel motorlu araçların NOx seviyeleri minimuma indirgeniyor ve çevreye daha az zararlı gaz salınıyor. Halk arasında su bazlı üre olarak adlandırılan AdBlue sıvısının %65’lik kısmı su kalan %35’lik kısmı ise üre çözeltisidir.

AdBlue, DPF (Dizel Partikül Filtresi) sisteminden çıkan gazların üzerine SCR (Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi) sistemine giriş yapmadan bu sıvı bir enjektör yardımı ile püskürtülür. Bu şekilde NOx gazı SCR sisteminde AdBlue ile tepkimeye girerek emisyon seviyesi minimum seviyeye indirgenir. Bu sıvı genellikle benzincilerden veya servislerden kolaylıkla temin edilebilir fakat kesinlikle mazot ile karıştırılmamalıdır aksi taktirde aracınızın bozulmasına yol açacaktır. Aracınızın AdBlue seviyesini gösterge panelinde görebilirsiniz ve aynı zamanda aracınız sizi sıvının bitimine ortalama 1500-2000 kilometre kala uyaracaktır.

Çoğu araçta AdBlue tükendiği zaman motor çalışmaz çünkü bu sıvı olmadan araç hem çevreye yasal sınırın üzerinde gazlar salgılayacaktır hemde katalizörler kısa bir süre içerisinde zarar görecektir. AdBlue sıvısının ikmal kapağı genellikle mavi renklidir ve çoğu araçta yakıt depo kapağının içinde bulunur ama PSA grubu araçlarda genellikle bu kapak stepnenin olduğu bölgede, siyah renklidir.

Bu sıvının donma derecesi -11,5 derecedir ama sanılanın aksine sıvı donduktan sonra çözülünce tekrar kullanılabilir. Eğer aracınıza AdBlue ikmali yaparken sıvı aracın boyasına gelirse telaş yapmayın ve AdBlue ile temas eden bölgeleri su ile temizleyin. Eğer bu sıvı aracınızın boyasına uzun süre temas ederse korozyona sebep olabilmektedir. Son olarak AdBlue, güneş almayan ve kuru bir yerde -11 ve 30 derece arasında 12 ay boyunca bozulmadan saklanabilmektedir.

Yazan: Ceyhun Kozlan

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here