Aslanın son hamlesi: Peugeot 508 tanıtıldı!

0
1704

Liftback gövde tipiyle oldukça çekici görünüyor…

Son dönemlerde tanıttığı SUV modelleri ile birlikte oldukça dikkat çeken Peugeot, D Segmenti temsilcisi 508’i yeniledi. I-Cockpit teknolojisine ve keskin bir tasarım diline kavuşan aracın sahip olduğu çerçevesiz kapılar ve alçak tavan çizgisi ile birlikte “Coupe” ruhlu olduğunuda belirtiyor.

Selefine göre 8 cm kısaltılmış olan 508’in genişletilen aks mesafesi sayesinde arka koltuklarda diz mesafesi 3 cm artarken bagaj hacmi 473 litreden 485 litreye ulaşmış. Arka cam ile birlikte açılan bagaj kapağına kavuşan 508’in eski nesline göre ise çok daha pratik bir hale geldiği söyleniyor.

Fransız markanın aktif frenleme, kör nokta uyarı ve gece görüş sistemi gibi yeni nesil güvenlik donanımlarının tamamını barındıran model artık EMP2 platformunda üretilecek. Aracın alt yapısında 3008 ve 5008’e göre en dikkat çekici farklılık ise arka süspansiyonların multi-link olarak sunuluyor olması ve opsiyonel olarak sertliği ayarlanabilir süspansiyonların bulunması dikkat çekiyor.

Yeni bir platforma geçmesiyle birlikte 70 kilogram zayıflayan 508, ürün gamına eklenen yeni motorlar ve şanzıman seçenekleri ile birlikte çok daha tutumlu bir model olacak. İlk etapta 5 farklı motor seçeneği ile birlikte piyasaya sunulacak aracın 180 ve 220 beygirlik 1.6 litre hacimli 2 farklı benzinli ünitesi bulunacak. Dizel cephesinde ise 130 ve 160 beygirlik 1.5 ve 180 beygirlik 2.0 litre hacimli üniteler bulunacak. Markanın açıklamasına göre bu motor seçeneklerinin hepsi EAT8 olarak adlandırılan tork konvertörlü tam otomatik bir şanzıman ile birlikte tercih edilebilecek. Çevre dostu Plug-In Hybrid ve elektrikli versiyonlar için ise 2019’u beklemek gerekiyor.

Sahip olduğu teknolojik oyuncaklar ile bir üst segmente göz kırpan model, standart olarak 8 inç ve opsiyonel olarak 12 inçlik bilgi&eğlence ekranlarını barındıracak. Yapılan açıklamalara göre model, üst donanım seviyelerinde gerçek ahşap ve araç içi parfüm gibi premium detaylara sahip olacak.

2018 Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıkacak olan 508’in diğer kasa tipleri hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Liftback olan modelin fiyatları belirlenmiş olmasada aracın yıl sonuna doğru piyasaya çıkacağı açıklandı.

Ceyhun’un yorumu; 

Açıkcası eski 508’i ilk çıktığı günden itibaren segmenti için yetersiz buluyordum fakat fransız üretici yeni nesli ile birlikte bu algıyı yıkacak gibi duruyor. Aracın tasarımı bence segmentinin en başarılısı olmuş diyebilirim. Arka çaprazdan açıdan çekilmiş fotoğraflara baktığımda hafif Lexus IS ve Audi A7 ezgilerine rastladım fakat bu durum bence bu çok iyi birşey zira benzettiğim iki aracında tasarımları takdire şayan. 508, sunduğu motor seçenekleri ve ülkemiz pazarında oluşturulmaya çalışılan yeni nesil Peugeot imajı ile birlikte bence yollarda sıkça göreceğimiz bir model olabilir gibi duruyor.

Yeni Peugeot 508 hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here