Launch Control Nedir?

0
3900

Launch Control yani “Kalkış Kontrol” olarak adlandırılan teknik sayesinde minimum çekiş kaybı sağlanıyor…

Launch Control, genellikle otomatik şanzımanlı spor otomobillerde bulunan bir donanımdır. Sistemi, frene ve gaza aynı anda basarak devir sabitlendikten sonra ayağınızı hızlı bir biçimde frenden çekerek kullanabilirsiniz. Fakat bunun yanında bazı araçlarda sistemi kullanmadan önce “ESP” sisteminin kapatılması veya aracın “Sport” moda alınması gerekebilir.

Manuel araçlarda zannedilenin aksine bu tekniği uygulamak normal kalkış yapmaktan pek farklı değil. İlk dikkat edeceğimiz nokta bu işlemi düz bir zeminde yapmamız olacak aksi taktirde araç öne veya arkaya kayabilir. Hızlı bir kalkış yapmak istediğimizden dolayı debriyajı sert bir şekilde bırakmamız gerekiyor bunun için ise aracın motor devrini yüksek tutmalıyız lakin bu işlemi gerçekleştirirlen aracınızın motor devrini zemin ve lastik koşullarınıza uygun olarak ayarlamalısınız aksi taktirde beklenenden daha çok patinaja kalabilirsiniz. Yüksek hacimli motorlarda optimum tork adına devri düşük tutarken küçük hacimli motorlarda tam tersini yapmalısınız. Motor devrini uygun hale getirdikten sonra debriyajı ani bir şekilde bırakıp dip gaz yapıyoruz akabinde devir bandınız tam bitmeden hızlı bir şekilde ikinci vitese geçiş yaparak hızlanmaya devam ediyoruz.

Launch Control tekniğinin tahmin edebileceğiniz üzere aracınıza bir takım zararları bulunuyor. Öncelikle bu işlemi muhakkak motorunuzu ısıttıktan sonra gerçekleştirin. Aksi taktirde motorda bulunan bazı parçalar aşınmacaktır. Devri yüksek tutarken ortaya çıkan tork değeri bu tekniği arka arkaya uygularsanız başta kavrama olmak üzere aktarma organlarınıza baskı uyguladığından dolayı aracınıza zarar verecektir.

Bu tekniği kullanırken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayacak boş alanları kullanmalısınız. İmkanınız varsa asfaltı kaliteli pist ortamlarını tercih etmelisiniz. Son olarak bu kalkış tekniğini ihtiyacınız olmadığı sürece kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here