Muhteşem tasarımıyla Yeni Audi A7 tanıtıldı!

0
808

Her yönüyle yepyeni…

Tasarım detaylarını Audi’nin Prologue konseptinden alan A7, uzun bir bekleyişin ardından tanıtıldı. Araç eski nesline nazaran daha keskin ve sportif bir hale bürünürken çok daha teknolojik olmayı da ihmal etmemiş. Yeni A7, şaşırtıcı bir şekilde eski nesline göre 1,5 santimetre kısalmış fakat buna rağmen iç hacmi küçülmemiş aksine genişlemeyi başarmış. Aracın arka tasarımı tıpkı bir sürat teknesi gibi oldukça şık duruyor. Aynı bir önceki nesil A7’de olduğu gibi bu A7’de de 12km/h s0 üratten sonra otomatik olarak açılan bir spoiler bulunuyor. Görünüşe göre aracın tasarımcıları vakitlerini en çok aracın arka tasarımını yaparken harcamışlar zira burada boydan boya uzanan ve son derece şık olduğunu düşündüğüm bir ışık şeridi bulunuyor. Bu şerit 13 adet dikey segmente sahip ve bu segmentler sayesinde araç oldukça değişik ışık animasyonları sergiliyor.

Yeni A7’nin kabinine geçecek olursak bizleri oldukça şık ve teknolojik bir hava karşılıyor. Aynı abisi A8’de olduğu gibi Yeni A7’de de çift ekranlı bir orta konsol bulunuyor. Bu ekranların dışında “Virtual Cockpit”, head-up display ve Bang&Olufsen ses sistemi opsiyonel olarak alınabilen güzel detayların başında geliyor. İç mekanda diğer göze çarpan detayların başında ise “Valcona” olarak adlandırılan deri ile kaplı olan konsol, sesli komut sistemi ve ambiyans aydınlatma paketi geliyor.

Aracın teknolojik özelliklerine bakacak olursak burada bizleri uzunca bir liste bekliyor diyebilirim. İlk olarak A8’de tanıtılmış olan Audi’nin otonom sürüş sistemi AI, A7’de de bulunuyor. Bu sistem sayesinde A7 trafikte kendi kendine gidebilecek ve park yerlerinden kendi kendine çıkabilecek. AI sistemin yanı sıra kör nokta uyarıcısı gibi özelliklerinde araçta yer aldığını belirtmekte fayda var.

İlk etapta A7 sadece turboşarjlı 3.0 litre hacmindeki TFSI V6 üniteye sahip olacak. Bu motor 340 beygir güce ve 500nm tork değerine sahip. 7 ileri S-Tronic şanzımana ve Quattro 4 çeker sistemi ile kombine edilen araç 0’dan 100km/h hıza 5.3 saniyede çıkabiliyor ve 250km/h son sürat değerine ulaşıyor. Aracın üretimi başladıktan kısa bir süre sonra daha fazla motor seçeneği tüketicilere sunulacak fakat elektrikli bir A7 hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor fakat kulislerde elektrikli bir ünite üzerinde çalışıldığı konuşulmuyor değil.

Araç dört farklı süspansiyon sistemi ile satın alınabilecek. Opsiyonel olarak sunulan havalı süspansiyon sisteminin dilediğiniz zaman konforlu ve dilediğiniz zaman sportif karakteri emrinize sunabiliyor. Bir diğer seçenek ise spor süspansiyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem sayesinde süspansiyonlar standart versiyona kıyasla 10mm daha alçak bir hale geliyor.

Müşteriler isterlerse opsiyonel olarak sunulan “Progressive Steering System” adındaki uyarlanabilir direksiyon sistemini de satın alabilecekler. Bu sistem sayesinde aracın direksiyonu çok daha hisli ve çevik bir hale geliyor. Bir diğer kayda değer opsiyon ise “Dynamic All Wheel Steering” olarak geçiyor. Bu sistem ile birlikte aracın arka tekerlekleri 5 dereceye kadar yönlendirilebiliyor ve çok daha iyi bir yol tutuş elde edilebiliyor.

Yeni A7 Sportback Almanya’da 2018’in şubat ayında 67,800 Euro’luk başlangıç fiyatıyla ve 15 farklı renk seçeneği ile birlikte satışa sunulacak. Aracın ne zaman Türkiye’de satışa sunulacağı şu an için net değil fakat tahmini olarak 2018 yılının 2. çeyreğinde bayilerde yerini almış olacaktır diye tahmin ediyorum.

Kaynak: Audi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here