Porsche, Rimac’ın %10’unu satın aldı!

0
1344

Stuttgart’dan beklenmeyen hamle…

Son dönemlerde elektromobilite konusunda bir hayli yol kat etmiş olan Porshce, Hırvatistan menşeili Rimac’ın %10 hissesini satın aldı. Geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarında ikinci elektrikli süperspor modelleri olan Concept Two’yu tanıtan Rimac, 2009 yılında bir evin garajında kurulmuş olmasına rağmen günümüzde 400 çalışana sahip olacak kadar kendini geliştirdi.

Porsche’den gelen açıklamaya göre Rimac’ın fikirlerini ve yaptıklarını çok beğenen firma yetkilileri, markada gelecek gördükleri için böyle bir hamle yapmışlar. Rimac’ın kurucusu Mate Rimac’dan gelen açıklamada ise gerçekleşirilen hisse alımı ile birlikte markanın otomotiv sektöründe çok daha önemli ve kalıcı bir yeri olacağını söylemekte.

Geçtiğimiz yıl The Grand Tour programının çekimi esnasında Richard Hammond’ın Concept One modeli ile geçirdiği ağır trafik kazası sayesinde markanın tüm dünyaya duyurulmasını sağlandı. Kazanın yaşandığı gün 3 adet otomobil satan Rimac, krizi fırsata çevirmeyi başaran nadir markalardan biri oldu.

Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan Concept Two modeliyle birlikte 1.95 saniyelik 0-100 hızlanma değerlerini konuşmaya başlamamızı sağlayan Rimac, bu sayede teknoloji konusunda ne kadar başarılı olduklarını dünyaya kanıtlıyor. Şu an için Stuttgart’lı markanın neden böyle bir hamle yaptığı konusunda soru işaretleri bulunsa da ilerleyen zamanlarda ortak olarak geliştirilen modeller görmemiz mümkün gibi duruyor.

Ceyhun’un yorumu:

Tesla’nın açtığı yol ile birlikte gün geçtikçe bütün otomobil markaları yüzünü elektriğe dönmeye devam ediyor. Dieselgate skandalının patlak vermesiyle bu kervana katılmak zorunda olan Porsche, bence çok doğru bir hamle yaptı. Dünyanın en iyi elektrikli spor otomobil üreticilerinden biri olan Rimac’dan teknoloji konusunda destek alabilecek olan Porsche, aynı zamanda Rimac’a 70 yıldır sahip oldukları deneyimleri aktaracak. Kim bilir belki de ilerde Rimac’ı VAG grubu şemsiyesi altında göreceğiz. Otomotiv dünyası sürprizlerle dolu…

Sizce bu durum neleri doğuracak? Gelin yorumlarda konuşalım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here