Test: BMW X3 SDrive 20i

0
3677

Bildiğiniz üzere BMW X3 ilk olarak 2003 yılında tanıtıldı ve oldukça başarılı satış adetlerine ulaştı. Geçtiğimiz aylarda ise G01 kasa kodu ile yeni nesil X3’ün dünya prömiyeri yapıldı fakat biz onu teste almadan önce selefi yani 2014 yılında makyajlanan F25 kasa koduna sahip 1.6 motorlu versiyonunu misafir ettik. Gelin şimdi hep birlikte X3’ün aradan geçen zamana rağmen nasıl hissettirdiğine bir göz atalım.

İç mekan: 7/10

X3, 2014 yılında bir makyaj operasyonu geçirdi fakat bu durum onun iç mekanın günümüz için “demode” görünmemesini engelleyebilmiş değil. Kullanılan malzemeler genel olarak oldukça kaliteli diyebilirim. Ön göğüste ve kapı üstlerinde bulunan yumuşak kaplamalar güzel hissettiriyor ayrıca kullanılan bronz renkli parlak kaplamalar iç mekanın atmosferini zenginleştiren detaylardan biri fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur var o da bu parlak malzemenin çok kolay çizilebiliyor olması. İşçilik olarak araç neredeyse kusursuz fakat sol arka kapıdan gelen trim sesleri eğer benim kadar dikkatli ve obsesifseniz bazen sinirlerinizi bozabilir. Koltuklarda kullanılan derilerden de bahsedecek olursam kalitesini pek beğenmediğimi söyleyebilirim ama elektrikli ve hafızalı ön koltukların hızlı ve sessiz bir biçimde hareket etmesi takdirimi kazandı. Genel olarak bir değerlendirme yaparsam X3’ün iç mekanı kalite ve işçilik olarak yüz güldürürken demode olan tasarım biraz can sıkabiliyor diyebilirim.

Saklama gözleri ve kullanışlılık: 7.5/10

SUV modelleri genellikle kullanışlı ve pratik araçlardır. X3’ün segmentindeki en kullanışlı araç olmadığını şimdiden belirtmem gerek. Buna rağmen ön kapı içi gözler son derece geniş ve büyük aynı zamanda ön kol dayamanın altındaki göz de oldukça büyük. Torpido gözü ve arka kapı içi gözler ise bana bu boyuttaki bir araç için biraz küçük geldi. Far kumandalarının altındaki kumaş kaplı göz ise aracın ruhsatını alabilecek kadar geniş.

Bagaj hacmi: 520 litrelik bagaj hacmi genel olarak yeterli diyebilirim. Bagaj zeminin altında bulunan avadanlık sayesinde aracın ilk yardım kiti ve temizlik malzemeleri bagaj hacminizden çalmıyor. Elektrikli olan bagaj kapağı son derece hızlı bir şekilde açılıp kapanıyor ayrıca sürücü kapısında bulunan düğme sayesinde bagaj kapağını içeriden açıp kapatabiliyorsunuz.

Yaşam alanı: X3, sahip olduğu geniş cam yüzeyleri sayesinde oldukça ferah bir iç mekan sunuyor. Arka koltukların sunduğu yaşam alanı uzun boylu yolcular dahil oldukça yeterli hatta ön koltuğu kendi boyuma göre ayarladığımda arkada neredeyse bir karıştan fazla diz mesafesi ve baş mesafesi bulunuyordu. Baş mesafesinin bu denli geniş olmasında arka koltukların oturuş pozisyonunun oldukça aşağıda oluşu büyük bir etken.

Bilgi-Eğlence sistemi: 7.5/10

BMW’nin I-Drive sistemine sahip olan X3’ün ekranını kullanmak son derece kolay ve pratik. Test konuğumuz olan araç Apple CarPlay gibi donanımlara sahip değildi fakat bu durumu hoşgörüyle karşılıyorum zira yenilenen X3’de bu donanım kablosuz olarak sunuluyor. Sisteme telefonunuzu bağlamak ve müzik çalmak diğer araçlara nazaran çok daha çabuk ve kolay bir şekilde gerçekleşiyor. 12 hoparlörlü standart ses sisteminin netliği ve gücü gayet yeterli fakat daha iyi bir ses sistemi istiyorsanız opsiyonel olarak sunulan “Harman Kardon” ses sistemine geçmeniz gerekiyor ki bende bu opsiyonu tercih ederdim. Son olarak geri görüş kamerasının netliği ve grafikleri ise çoğu rakibinden daha iyi ve anlaşılabilir.

Konfor: 6.5/10

X3, beklediğimin aksine bu disiplinde makul derecede bir konfor sunuyordu fakat Q5 ve GLC gibi rakipleri bu disiplinde Bavyeralı modelden çok daha başarılı. Genel olarak süspansiyonlar sessiz çalışıyor fakat orta düzeyde keskinliğe sahip olan çukurları içeride hissediyorsunuz ve keskin çukurlara gelince bazen canınız sıkılabiliyor tabi bunda aracın 18” boyutundaki jantlarının da etkisini olduğunu söylemem lazım. Eğer daha konforlu ve akıcı bir sürüş istiyorsanız havalı süspansiyon opsiyonunu tercih etmenizi şiddetle öneririm.

Yalıtım: 7/10

Rüzgar yalıtımı: X3, bu konuda yaşına göre gayet başarılı bir iş çıkarıyor diyebilirim. 130 km/s gibi bir hızdan itibaren A sütunundan rüzgar sesi gelmeye başlıyor fakat bu sesin çok rahatsız edici olmadığını ve uzun yolda başınızın ağrımayacağını söyleyebilirim.

Motor yalıtımı: 1.6 Litre hacmindeki turbo beslemeli motorun sesi yüksek devirlerde dahil olmak üzere hiç kabinin içine girmediğini söyleyebilirim fakat 2.0 litre hacmindeki dizel ünite hakkında bu durumun aynısının geçerli olacağını pek zannetmiyorum.

Yol yalıtımı: 18” Boyutlu jantların ve kış lastiklerinin etkisiyle X3 içeriye yol sesini 90km/s gibi bir hızdan sonra içeriye sızdırıyor. Eğer daha düşük çaplı bir janta ve sessiz bir yaz lastiklerine geçerseniz bu durumu azda olsa iyileştirebileceğiniz kesin ama yine de bu disiplinde X3 rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Motor: 8/10

BMW’nin N20B16 kodlu 1.6 litre hacme, 170 beygire ve 250 NM tork değerine sahip olan motor oldukça pürüssüz ve akıcı bir şekilde görevini yerine getiriyor. Bu motor ile birlikte X3, eğer performans beklentiniz varsa sizi pek tatmin etmeyecektir hatta yer yer canınızı sıkacaktır fakat aile içi kullanımlarda sıkıntı çıkarmayacaktır. Motorun gaz tepkilerinize verdiği cevaplar genel olarak oldukça başarılı buda motorun turbo gecikmesinin minimum düzeyde olduğuna işaret ediyor. Motorun Eco Pro, Comfort ve Sport olarak 3 farklı sürüş seçeneğine sahip olması benim hoşuma gitti zira bu sayede performanslı kullanımlarda motor çok daha atak bir hal alırken ekonomi yapmak istediğinizde motorun tepkilerini minimuma indirerek Eco Pro yardımınıza koşuyor.

Yakıt Tüketimi: Düşük hacmin ve 1750 kilogramlık yüksek ağırlığın etkisiyle X3’ün yakıt tüketimi fazla diyebilirim. İstanbul içinde karma bir kullanımda 10 litre dolaylarında gezmek işten bile değilken uzun yolda bu değer sadece 8 litreye gerileyebiliyor. Performanslı kullanımlarda ise 17 litreleri görmek beni hiç şaşırtmadı diyebilirim.

Şanzıman: 9.5/10

X3, ZF’in ürettiği 8 ileri tork konvertörlü tam otomatik bir şanzımana sahip. Şanzımanın verdiği karalar ve geçiş hızı mükemmel. Neredeyse çift kavramalı şanzımanlar hızlı ve sarsıntısız geçişlere sahip ve aynı zamanda çift kavramalılarda olanın aksine ilk gaz tepkinize araç bu şanzıman sayesinde hemen tepki verebiliyor. Şanzımanı vites kolundan veya direksiyon üzerindeki kulakçıklardan kontrol edebiliyorsunuz ayrıca araç manuel modda son derece hızlı vites değiştiriyor.

Yol tutuş: 9/10

X3, sert olan süspansiyonlarının hakkını işte bu disiplinde size veriyor. Aracın yana yatma eğilimi oldukça az ve viraj içinde son derece rahat bir biçimde çizgi tutturabiliyorsunuz çünkü aracın kayma limiti bir SUV olmasına rağmen oldukça yüksek. Genel olarak ESP sisteminin müdahaleleri oldukça yerinde ve sizi tedirgin etmeden gerçekleşiyor. Araç arkadan itiş olmasına rağmen hem ağırlıktan dolayı hem de motorun pek performans düşkünü olmamasından dolayı yanlamanıza pek müsaade etmiyor. Hoş zaten bir SUV ile yanlamak ne kadar eğlenceli olabilir ki?  Aracın yol tutuş karakterini genel olarak toparlarsam beğendiğimi ve BMW’nin sürüş DNA’sına sahip olduğu sizlere rahatlıkla söyleyebilirim. Son olarak araç 4 çeker olmadığı için Off-Road konusunda hiç başarılı değil ancak yokuş iniş destek sistemini barındırıyor oluşu güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Direksiyon: Direksiyonun malzemelerinin gayet kaliteli olduğunu söyleyebilirim fakat ben tasarımını pek beğenmiyorum. Genel olarak direksiyon yolda olup bitenleri size yeteri kadar aktarıyor bu sayede aracın limitlerini zorlarken tedirgin olmuyorsunuz.

Güvenlik: 8/10

X3, standart olarak 6 adet hava yastığına sahip ayrıca EuroNcap’den 5 yıldız aldı. Araç, çocuk koltuğu değerlendirmesinde de oldukça yüksek puan elde ederek aileler için oldukça uygun bir model olduğunu tekraen per kanıtladı fakat yaya algılama ve yarı otonom sürüş gibi özellikleri barındırmaması bu disiplinde puan kaybetmesine sebep oldu. Frenleme konusunda ise araç beklenmedik bir gövde hareketinde bulunmuyor ve stabil bir şekilde yavaşlayabiliyor.

Farlar: X3, Xenon farlara sahip. Bu farların aydınlatma gücü bence son derece iyi hatta BMW’nin yeni nesil LED farlarından daha başarılı diyebilirim. Uzun farların aydınlatma gücü ve parlaklığı son derece başarılı.

Sonuç: 7.5/10

X3, artık yaşını belli etmeye başladı ve bunu en çok iç mekanın eskiyen tasarımından gözlemleyebiliyoruz. Araç, konfor ve rafinelik bağlamında rakiplerinin gerisinde kalsa da sahip olduğu dinamik sürüş DNA’sı sayesinde yol tutuş disiplininde rakiplerinin önüne geçmeyi başarabiliyor. Rafinelik konusunda ortalamalarda bir performans sergileyen X3’ü hem daha konforlu seyahat etmek için hem de daha az yol sesini işitmeniz için düşük çaplı bir jant ile almanızı tavsiye ederim. 170 Beygir gücündeki 1.6 motor performans sevenleri üzecek olsa da aileler için son derece yeterli olacaktır fakat tüketim konusunda yüksek rakamlar görmeye alışmanızda fayda var. Test ettiğimiz X3’ün fiyatları ikinci el alacak olursanız 170 ile 220 bin TL aralığında fakat 0 kilometre (12.10.2017) almak isterseniz 250.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor…

Araç hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım…

Yazan: Ceyhun KOZLAN

 

 

 

TEILEN
Önceki İçerikAdBlue Nedir?
Sonraki İçerikAudi A8’in iç mekanı ve yeni teknolojileri
1.5 Yaşında bütün otomobil markalarını ezberlemiş, okumayı otomobil dergileri sayesinde sökmüş, Motor1.com Türkiye'de yardımcı editörlük yapmış ve şu anda Otohaber Dergisinde editörlük yapan bir Petrolhead'im.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here