Uzun süren bekleyişin ardından Yeni Audi A1 tanıtıldı!

0
1592

Ingolstadt’lı üretici yenilenen süperminisinde MQB A0 platformunu kullanıyor…

Audi’nin 2018 yılı içinde tanıttığı otomobil sayısı her geçen gün hızla artıyor. Bu kafileye ikinci nesli ile katılan A1, Volkswagen grubunun yeni nesil MQB A0 platformunu kullanarak boyutlarını bir hayli arttırıyor. Izgarasının üzerinde bulunan yatay, plastik bir parça ile markanın efsanevi “Sport Quattro” modeline gönderme yapan A1, 15inç ve 17inç arasında birçok jant seçeneği sunuyor. 4.03 metrelik uzunluğa, 1.74 metrelik genişliğe ve 1.4 metrelik yüksekliğe kavuşan minik Audi, artık sadece 5 kapılı olarak satılacak.

Motor seçenekleri konusunda dizel bir ünite barındırmayan A1, farklı güç seçenekleri sunan benzinli motorlara sahip. Giriş seviyesi olan 1.0 TFSI ünite 95 beygir güç üretirken, 1.5 litrelik TFSI makina 150 beygir güç üretecek. Şu an için serinin en güçlü seçeneği olan 2.0 litrelik makina 197 beygir güç üretiyor. Bütün motor seçeneklerinde S-Tronic çift kavramalı şanzıman sunulurken, manuel seçeneği de bulunacak. Audi’nin sportif paketi olan “S-Line” donanım paketi 2.0 motorlu araç hariç diğer modellerde opsiyonel olarak sunuluyor. Standart paketinde halojen farları barındıracak olan A1’de gelişmiş matrix led farlar satın alınabilecek.

Audi A1’in iç mekanın detaylı bir videosu;

Audi A1’in yeni nesli ile birlikte teknoloji konusunda ağabeylerinden bolca yardım alıyor. A8 ile birlikte ilk defa kullanılan yeni nesil MMI bilgi ve eğlence ekranına kavuşan A1’de standart olarak 8.8inç boyutunda bir ekran bulunurken, opsiyonel olarak 10.1inç boyutundaki olan ekran, yeni nesil “Virtual Cockpit” ve “Bang&Olufsen” ses sistemi tercih edilebilecek. Eski nesilde olduğu gibi yeni A1’de de birçok kişiselleştirme seçeneği bulunuyor. Aracın dış rengi ile uyumlu olarak seçilebilen iç plastik kaplamalara sahip olan araç, acil durum fren sistemi ve adaptif cruise control sistemleriyle birlikte oldukça güvenli olduğunu kanıtlıyor. Yenilenen iç mekan tasarımı ile birlikte A1, eskiye nazaran daha sürücü odaklı bir otomobil olacağını hissettiriyor.

Şu an için Audi A1’in fiyatları hakkında pek bir bilgi bulunmuyor fakat aracın Almanya fiyatlarının 20.000 Euro civarında olmasını beklemek yanlış olmaz. 2019 ilk çeyreğinde ülkemize gelmesi beklenen A1’in 300 beygirlik Quattro çekiş seçeneğine sahip olacak olan S1 versiyonu için biraz daha beklemek gerekiyor.

Ceyhun’un yorumu:

Audi 2018’in başından beri yeni modelleri ile hemen her segmenti bombalıyor. A1 ile birlikte “Premium Supermini” segmentinden pay almaya çalışan Ingolstadt’lı marka, dersine bir hayli çalışmış gibi duruyor. Tasarım konusunda konuşmayı pek sevmem lakin A1’in önünde bulunan ralli efsanesi Sport Quattro’ya itafen konulmuş işlevi bulunmayan parça bana Hyundai Kona’yı hatırlatıyor. Genel olarak hoşuma giden Yeni A1, teknoloji olarak neredeyse Premium C Segmenti modelleri kıskandırırken, kapılarında bulunan plastik malzemeler yüzünden benim gibi iç kalitesine “fazla” takıntılı olan kişilerden eksi puan alacak gibi duruyor. Sanırım 2018’in en çok merak ettiğim araçlarından biri olan bu süperminiyi deneyimlemeyi iple çekiyorum… Bu arada unutmadan söylemem lazım. Audi A1 garip bir şekilde elektrikli bir versiyonla tanıtılmadı. Tahminimce modelin makyajlanmasıyla birlikte elektrikli modeller de ortaya çıkacaktır…

Sizce Yeni A1 nasıl olmuş? Mini Copper yerine tercih eder misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here