Yeni Volvo V60 keskin tasarımıyla tanıtıldı!

0
833

Abisinin izinden gidiyor…

Volvo’nun orta segment temsilcisi V60, uzun bir aranın ardından yeni nesline kavuştu. Markanın “Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi” olarak adlandırılan yeni altyapısıyla birlikte bizleri karşılayan model, 90 Serisi modellerinden aldığı City Safe olarak adlandırılan yarı otonom sürüş, geliştirilmiş acil fren sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi aktif güvenlik ekipmanları sayesinde segmentinin en güvenli vagonu olmayı hedefliyor. Kardeşi XC60’dan 117mm uzun olan model aynı zamanda 529 litrelik ortalama diyebileceğimiz bir bagaj hacmine sahip. Rakiplerinin aksine 9″ inç boyuta sahip bilgi ve eğlence ekranını standart olarak sunacak olan V60’ın iç mekanı da son derece şık ve kaliteli duruyor.

Volvo’nun Lynk&Co ile birlikte geliştirdiği SPA platformunun ilk defa kullanıldığı model, iki farklı “Plug-In Hybrid” üniteye sahip. Bu seçeneklerden biri T6 AWD olarak geçiyor ve 340 beygir güç üretebiliyor diğeri ise T8 AWD olarak adlandırlıyor ve 390 beygirle ürün gamının en güçlü seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Dizel cephesinde ise 2 litre hacmine sahip 150 beygirlik D3 ve 190 beygirlik D4 olarak adladırılan iki farklı ünite bulunuyor. Ülkemizde oldukça tutulan düşük hacimli D2 dizel motor hakkında ise henüz bir bilgi henüz bulunmuyor fakat 1.5 litre hacmindeki T3 benzinli motorlu bir versiyonun ilerleyen zamanlarda üretileceği konuşuluyor.

Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılacak olan modelin sedan kardeşi S60 ve yüksek kardeşi V60 Cross Country hakkında henüz net bir bilgiye sahip değiliz fakat Volvo’dan gelen bilgilere göre önümüzdeki yaz aylarından birinde iki modelinde lansmanı yapılacak.

Ceyhun’un yorumu;

Son zamanların belkide en çok konuşulan markalarından biri olan Volvo bence segmentinin en yakışıklı vagonu ile çok can yakacak. Kardeşi XC60 ile neredeyse aynı iç mekanı paylaşan model bir önceki nesline göre çok daha elit bir havaya hakim gibi görünüyor. Her ne kadar ülkemizde SW karoser tipine sahip olan otomobiller pek tutulmasa da T3 motoru ile yeni nesil V60’ın hatrı sayılır ölçüde yollarda görülebileceğinden hiç şüphem yok…

V60 hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda konuşalım :).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here